Powrót do biogramów

Witold
Arendarczyk

Pseudonim
"Zygota"
Data urodzenia
1923-06-29
Data śmierci
1995-01-20
Stopień
-
Stopień
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Eugeniusz - Stanisława
Udział w konspiracji 1939-1944
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon - III zgrupowanie - pluton 405
Adres zamieszkania przed Powstaniem
Warszawa, ul. Złota 38/28.

W mieszkaniu Arendarczyków przy ul. Złotej w czasie okupacji odbywały się zajęcia tajnej podchorążówki oraz przechowywana była broń.

Oddział
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton łączności, następnie Grupa "Kampinos" - kompania lotnicza por. "Lawy" (Tadeusz Gaworski)
Szlak bojowy
Ochota - Pęcice - Kampinos - Jaktorów - Góry Świętokrzyskie
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim
Poza najmłodszym synem Bogusiem (rocznik 1941), w Powstaniu wzięła udział cała rodzina Arendarczyków: ojciec ppor. Eugeniusz Arendarczyk „Płóciennik” (1899-1988) był zastępcą dowódcy plutonu w I batalionie WSOP „Dzik” - 12. kompania (na Starówce - Grupa „Północ” - zgrupowanie „Róg”, na terenie Śródmieścia kompania „Dzik” w batalionach „Iwo” - „Ostoja”), matka Stanisława Arendarczykowa była organizatorką kuchni polowej na podwórzu kamienicy przy ul. Złotej, gdzie mieszkali, natomiast Witold i jego młodszy o dwa lata brat Zbigniew Arendarczyk „Zajączek” (1925-1944) byli żołnierzami plutonu łączności w IV Obwodzie „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Zbigniew poległ w Pęcicach, podczas starcia z Niemcami oddziałów AK, wyprowadzonych z Warszawy w kierunku Lasów Sękocińskich przez komendanta IV Obwodu ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymałę”. Witold walczył dalej w ramach kompanii lotniczej por. Tadeusza Gaworskiego “Lawy” w szeregach Grupy "Kampinos". Po wojnie ożenił się z Zofią Godlewską ps. „Zosia” (1928-2014), która w czasie Powstania Warszawskiego była sanitaiuszką w batalionie "Zaremba"-"Piorun" na terenie Śródmieścia Południe.
Miejsce śmierci
Warszawa
Źródła
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory, P/9283/19 - dar p. Bogusława Arendarczyka, brata Witolda
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram