Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1917-08-09
Data śmierci:
1981-01-08
Funkcja:
kapelan
Miejsce urodzenia:
Lipno
Wykształcenie:
Po maturze uzyskanej w Liceum im. Romualda Traugutta w Lipnie wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Po zamknięciu przez Niemców tej uczelni ostatni rok studiów kontynuował w Seminarium w Sandomierzu. W lipcu 1944 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Wracając z Sandomierza do Włocławka zatrzymał się w Warszawie na Powiślu i tu zaskoczył go wybuch Powstania.
Oddział:
"Biblia" - Służba Duszpasterska Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - Powiśle. Był kapelanem oddziałów Grupy Bojowej "Krybar" walczących na Tamce.
Dzielnica:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania na Powiślu wyszedł z ludnością cywilną do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Niespodziewane było zachowanie Niemców w stosunku do osób duchownych (księży, alumnów, zakonników i zakonnic). Kazali osobom duchownym wystąpić przed szereg i powiedzieli, że są wolni i mogą sobie iść gdzie chcą. Ci, z duchownych, którzy mieli swoje parafie lub zakony - wracali do siebie, zaś pozostali, na apel ks. Stefana Wyszyńskiego (wcześniej profesora SD we Włocławku) kierowali się na Jasną Górę. Ksiądz Romański udał się na Jasną Górę, gdzie przebywał do zakończenia wojny.
Losy po wojnie:
W latach 1945-1948 był wikariuszem w Turku, a od 1948 r. aż do śmierci był proboszczem parafii Osiek nad Wisłą w Diecezji Włocławskiej.
Miejsce śmierci:
Osiek nad Wisłą
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ks. kapelan Witold  Romański. Fot. ze zbiorów  Stanisława Dygasiewicza, nadesłał Karol Ruciński.

Ks. kapelan Witold Romański. Fot. ze zbiorów Stanisława Dygasiewicza, nadesłał Karol Ruciński.

Nasz newsletter