Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1919-08-30
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Kargoszynek powiat Ciechanów
Imiona rodziców:
Stanisław - Konstancja z Rutkowskich
Wykształcenie do 1944 r.:
Podczas okupacji studiował polonistykę
Praca do 1944 r.:
Był pracownikiem Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Ukończył studia. W 1961 roku uzyskał stopień naukowy doktora, po czym habilitował się i otrzymał tytuł profesora. Po wojnie historyk, bibliotekarz, wydawca źródeł, profesor Instytutu Historii PAN, Uniwersytetu Warszawskiego, od 1996 roku Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. W latach 1962-82 był dyrektorem Biblioteki Narodowej, do 1982 roku redaktor naczelny "Rocznika Biblioteki Narodowej". Badacz dziejów najnowszych wsi, ruchu ludowego i bibliotekarstwa. Podczas okupacji przyjaźnił się z Kamilem Krzysztofem Baczyńskim i w 1984 roku opublikował wspomnienie o poecie, zatytułowane "W żalu najczystszym".
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródło:
ASC par. Ciechanów nr aktu ur. 243/1919 Kargoszynek - E. Lewandowski, Wieś ciechanowska Gmina Ciechanów, Ciechanów 2002, s.60-61
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter