Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1905-10-03
Data śmierci:
1979-02-04
Funkcja:
lekarz
Miejsce urodzenia:
Zawiercie
Imiona rodziców:
Jan - Alicja z domu Schliecke
Nazwisko panieńskie:
Geysmer
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Studiowała na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyła w 1930 r. W latach 1930-1934 była asystentką prof. Kazimierza Dąbrowskiego w Szpitalu Wolskim. W latach 1934 -1937 pracowała w Szpitalu Zakaźnym na Oddziale Gruźlicy Dzieci kierowanym przez dr M. Gantza. W 1939 roku wróciła do Szpitala Wolskiego.
Praca przed Powstaniem i udział w konspiracji:
Podczas wojny była asystentką prof. Janiny Misiewicz, ordynatora oddziału gruźlicy. Udzielała pomocy i przechowywała w szpitalu członków Podziemia oraz osoby narodowości żydowskiej. Brała udział w tajnym nauczaniu dla studentów medycyny Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Ziem Zachodnich.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Szpital Wolski ul. Płocka 26
Dzielnica:
Wola. 4 sierpnia 1944 roku wypędzona wraz z załogą Szpitala. Była świadkiem skierowania na egzekucję wszystkich mężczyzn. (pracowników i pacjentów wypędzono na ulicę, skąd w eskortowanej kolumnie zostali skierowani do hal na terenie warsztatów kolejowych przy ul. Moczydło. Większość została później rozstrzelana na znajdującym się w pobliżu nasypie kolejowym) Sama doktor. Jaroszewicz uniknęła egzekucji. Wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną.
Losy po Powstaniu:
Do czasu wyzwolenia Warszawy prowadziła filię Szpitala Wolskiego w Podkowie Leśnej, gdzie ukrywała i leczyła powstańców i więźniów z obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). Dla ratowania ich życia wydawała zaświadczenia o chorobie zakaźnej. Uratowała także transport chorych na gruźlicę przywiezionych do Podkowy Leśnej na rozstrzelania.
Losy po wojnie:
We wrześniu 1945 roku powróciła do pracy w Szpitalu Wolskim. W 1948 roku aresztowana przez nowe władze. Przez ponad rok przetrzymywana w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski - grobowiec rodzinny Geysmerów
Informacje dodatkowe - życie prywatne:
Około 1904 roku rodzina Geysmerów przeniosła się do Zawiercia, w związku z pracą zawodową ojca - Jana Piotra Geysmera. Po jego śmierci w 1916 r. powróciła do Warszawy. W 1932 roku Wiwa Geysmer wyszła za mąż za doktora Władysława Konstantego Jaroszewicza. W 1933 roku urodził im się syn Bohdan Władysław.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wiwa Ella Jaroszewicz z domu Geysmer. Fot. archiwum rodzinne

Wiwa Ella Jaroszewicz z domu Geysmer. Fot. archiwum rodzinne

Fot. archiwum rodzinne

Fot. archiwum rodzinne

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski. <i>Fot.: cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski. Fot.: cmentarze.um.warszawa.pl

<i>Fot.: cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot.: cmentarze.um.warszawa.pl

Nasz newsletter