Pseudonim:
"Ratusz"
Data urodzenia:
1894-07-19
Data śmierci:
1944-11-04
Funkcja:
komandant Rejonu
Stopień:
kapitan - major
Służba wojskowa do 1939 r.:
Uczestnik walk o niepodległość. Porucznik piechoty ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919. W latach dwudziestych służył w 77. pułku piechoty, a następnie w 6. Pułku Strzelców Podhalańskich. Awansowany na kapitana ze starszeństwem od 1 stycznia 1927. Służył wówczas w 18. pułku piechoty. Odznaczony Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowe. Prawdopodobnie po 1930 r. przeszedł w stan spoczynku z możliwością powołania na wypadek wojny. Zarejestrowany w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w Kutnie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W pierwszych latach okupacji oficer Polskiej Organizacji Zbrojnej (POZ). Od lutego do października 1943 r., pod pseudonimem "Nowomiejski", po scaleniu POZ z Armią Krajową pełnił funkcję dowódcy batalionu im. płk Jana Kilińskiego, oraz był komendantem konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Od października 1943 r. komendant (dowódca) 3. Rejonu "Ratusz" w I Obwodzie (Śródmieście) Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej
Pseudonimy:
"Nowomiejski", "Ratusz"
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 3. Rejon "Ratusz" - sztab. Od 8 sierpnia 1944 zastępca dowódcy Podobwodu Śródmieście Południe, od 22 sierpnia zastępca dowódcy Odcinka Zachodniego w Podobwodzie Śródmieście Południe.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Awanse:
7 sierpnia 1944 r. przedstawiony do awansu na stopień majora przez mjr "Mechanika" (Stanisława Łętowskiego)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X-B Sandbostel
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zastrzelony przez strażnika niemieckiego w Stalagu X B Sandbostel.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter