Pseudonim:
"Nałęcz"
Data urodzenia:
1894-12-17
Data śmierci:
1978-12-21
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Konrad - Józefa z domu Grąbczewska
Wykształcenie:
Absolwent Gimnazjum Filologicznego w Łodzi, a następnie student na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. 11 listopada 1918 roku przerwał studia, zgłaszając się na ochotnika do Wojska Polskiego
Przebieg służby wojskowej:
W 1919 roku walczył na froncie białorusko-litewskim, brał udział w ofensywie I Dywizji Legionów. Ukończył szkołę podchorążych saperów i pracował przy umocnieniach polowych nad rzekami Wkrą, Działdówką i Wisłą pod Wyszogrodem w ramach I Pułku Saperów, X Grupy Fortyfikacyjnej. Służbę wojskową zakończył w 1921 roku.
Praca przed wojną:
Po zakończeniu studiów podjął pracę w Elektrowni Warszawskiej na Powiślu.
Kampania wrześniowa:
Oficer rezerwy, powołany do wojska w 1939 r., uczestnik kampanii wrześniowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji jego przełożonym był kpt. Stanisław Skibniewski ps. "Cubryna" - zastępca dyrektora naczelnego Elektrowni Warszawskiej na Powiślu. Prawdopodobny przydział konspiracyjny to Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 1. Rejon - WSOP - zgrupowanie WSOP N-9215 (Elektrownia Miejska - Powiśle)
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Sienna 28 m. 7
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” (Powiśle) - WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - zgrupowanie WSOP "Cubryna" (Elektrownia)
Szlak bojowy:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji wyszedł z miasta z ludnością cywilną. Wraz z rodziną wywieziony został na roboty do Niemiec.Przebywał m. in. w Lehrte k. Hanoweru, na Półwyspie Jutlandzkim (lotnisko W Leck, skierowany do pracy przy budowie dróg) oraz Uetersen k. Hamburga w Fabryce Transformatorów. Ciężko chory został po wojnie przetransportowany do Szwecji na rekonwalescencję przez Szwedzki Czerwony Krzyż.
Losy po wojnie:
Powrócił do kraju i pracy w Elektrowni. Wobec braku mieszkania, które zostało zniszczone podczas wojny, nocował w gabinecie w Elektrowni. Rodzina w tym czasie pozostawała w Kielcach. Po roku przeniósł się do Gdańska, gdzie podjął pracę w Zakładach Energetycznych Wybrzeża. W 1953 roku w związku z rozpoczęciem budowy Elektrociepłowni Żerań otrzymał propozycję służbowego przeniesienia do Warszawy. W późniejszym czasie, aż do emerytury pracował w Biurze Projektów Elektryfikacji Kolei
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w grobie rodzinnym. Kw.250
Informacje dodatkowe:
Tuż przed wybuchem II wojny wzywany był służbowo do Elektrowni w związku z przygotowaniami do zaciemnienia miasta na wypadek wojny. 1 sierpnia 1944 r. jego placówkę stanowił teren magazynów i składowisk elektrowni przy ul. Kolejowej. Po wyparciu przez nieprzyjaciela kilka dni później, przeszedł do Elektrowni na Tamce. Po upadku Elektrowni przeszedł wraz z załogą do budynku konserwatorium.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Władysław Hykiel (na zdjęciu po lewej) z bratem Konradem Mieczysławem, 13.IX.1919.  Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Władysław Hykiel (na zdjęciu po lewej) z bratem Konradem Mieczysławem, 13.IX.1919. Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Władysław Hykiel przed Powstaniem. Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Władysław Hykiel przed Powstaniem. Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

W 1946 roku, po powrocie z obozu. Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

W 1946 roku, po powrocie z obozu. Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Fot. z archiwum rodzinnego Teresy Krzyżanowskiej z domu Hykiel

Nasz newsletter