Pseudonim:
"Lipiec"
Data urodzenia:
1922-05-31
Data śmierci:
2019-02-09
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Piotr - Helena z domu Rumpfeldt
Kampania wrześniowa 1939 r. :
We wrześniu 1939 roku brał udział w walkach obronnych.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od listopada 1941 roku - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Grupa Artyleryjska 548. Odbył szkolenie w ramach tajnej podchorążówki.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Grupa Artyleryjska "Granat" (poprzedni kryptonim "548")
Szlak bojowy:
Mokotów
Odniesione rany:
28 sierpnia 1944 r. ranny w prawą rękę i klatkę piersiową.
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania na Mokotowie 27.09.1944 r. wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział jego rodzony brat Janusz Łukawski ps. „Kwiecień”. Po kapitulacji, 10 października 1944 r. Władysław ożenił się w Piastowie z koleżanką z dzieciństwa i konspiracji, sanitariuszką Krystyną Groszkowską ps. „Ela Skrzyp”
Losy po wojnie:
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, pełnił funkcję Architekta Dzielnicy Mokotów. Ławnik Sądu Wojewódzkiego w Warszawie.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, Medal za Warszawę, Medal Zwycięstwa i Wolności, Odznaka Pamiątkowa Akcji Burza, Odznaka Grunwaldzka
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, E. Ajewski - "Mokotów walczy", t. 5 - biogramy, str. 213. Informacja o śmierci przekazana przez rodzinę do Pokoju Kombatanta MPW. Nekrolog prasowy - data emisji 15.02.2019
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter