Pseudonim:
"Poręb"
Data urodzenia:
1912-10-05
Data śmierci:
2005-11-22
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik rezerwy piechoty
Miejsce urodzenia:
Bierdiańsk (obecnie Ukraina)
Imiona rodziców:
Jan - Aniela
Wykształcenie i praca:
Po zdaniu matury studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na Wydziale Polonistyki. Po zakończeniu studiów był nauczycielem w gimnazjum w Szczebrzeszynie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - batalion "Wigry". W latach 1943-1944 był I zastępcą por. "Gustawa" (Eugeniusz Konopacki) oraz inspektorem wyszkolenia w kierowanej przez niego Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola".
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Kossaka
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Wigry"; na Żoliborzu w zgrupowaniu "Żubr"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz
Odniesione rany:
Ranny w lewą nogę, na wysokości łydki.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow.
Numer jeniecki:
46352
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zamieszkał w Londynie, gdzie ukończył studia inżynierskie i został inżynierem inżynierii lądowej (civil engeenering). Założył własne biuro projektowe w Londynie (Gregory Place - Royal Borough of Kensington and Chelsea). Projektował mosty, drogi i remonty budynków w wielu miejscach świata.
Miejsce śmierci:
Londyn. Uroczystości żałobne odbyły się w Londynie 30 listopada 2005 r. w kościele na Hammersmith. Kolejne uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 stycznia 2006 r. w Zwierzyńcu, gdzie w grobie rodzinnym spoczęły jego prochy.
Informacje dodatkowe:
29 kwietnia 1944 r. ożenił się z Elżbietą Mikusińską (1919-1999), ślub odbył się w żoliborskim kościele pw. św. Stanisława Kostki. Mieszkał wraz z żoną na ul. Kossaka.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter