Pseudonim:
"Pirat"
Data urodzenia:
1924-07-23
Data śmierci:
1992-11-06
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Włodzimierz - Maria z domu Sandecka
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 4. kompania - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Awanse:
Awansowany rozkazem nr 57 z 27.09.1944 r. do stopnia kaprala.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - uciekł z transportu.
Losy po wojnie:
W 1948 roku uciekł żaglówką przez Bałtyk do Szwecji. Powrócił do Polski w 1958 roku. Do końca życia mieszkał w Krakowie, gdzie zmarł w 1992 roku.
Miejsce śmierci :
Kraków
Miejsce pochówku:
Kraków, Cmentarz Salwatorski
Informacje dodatkowe:
Włodzimierz Galin był przedpowstaniową sympatią aktorki Aliny Janowskiej. Jest wielokrotnie wymieniany przez Alinę Janowską w jej wspomnieniach, m. in. w relacji dla Archiwum Historii Mówionej. Opisany w rozdziale "Miłość" w biografii Aliny Janowskiej pt. "Jam jest Alina", autorstwa Dariusza Michalskiego. Prezentowana w biogramie fotografia (nieznanego autorstwa) wykonana została latem 1943 roku nad Wisłą, tuż po tym jak Włodzimierz Galin poznał się z Aliną Janowską ps. Setka na potańcówce u sióstr Gielniewskich na ul. Nowowiejskiej. Łódź została zbudowana przez 19-letniego wówczas Włodzimierza na przystani "u Kurkego" i nazywała się Wave Scraper. Pływanie po Wiśle było w tym okresie zabronione przez Niemców, ale na Włodku nie robiło to większego wrażenia. Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła córka p. Włodzimierza Galina, p. Ewa Galin.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt, p. Ewa Galin, córka.
Uwagi:
Prawidłowa data urodzenia- 23.07.1924. Daty urodzenia i zgonu zgłosiła córka Powstańca, p. Ewa Galin, fot. archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia (nieznanego autorstwa)  wykonana latem 1943 roku nad Wisłą, tuż po tym jak Włodzimierz Galin poznał się z  Aliną Janowską ps. Setka na potańcówce u sióstr Gielniewskich na ul.  Nowowiejskiej. Na zdjęciu widoczni od lewej - Włodzimierz Galin ps. Pirat, obok Alina Janowska  ps. Setka, pozostałe osoby obecnie nierozpoznane. Łódź została zbudowana przez 19-letniego wówczas Włodzimierza na przystani "u Kurkego" i nazywała się Wave Scraper. Pływanie po Wiśle było w tym okresie zabronione przez Niemców, ale na Włodku nie robiło to większego wrażenia. Cała historia opisana jest w biografii p. Aliny Janowskiej "Jam jest Alina" - rozdział "Miłość". Fot.  z archiwum rodzinnego  udostępniła córka p. Włodzimierza Galina, p. Ewa Galin.

Fotografia (nieznanego autorstwa) wykonana latem 1943 roku nad Wisłą, tuż po tym jak Włodzimierz Galin poznał się z Aliną Janowską ps. Setka na potańcówce u sióstr Gielniewskich na ul. Nowowiejskiej. Na zdjęciu widoczni od lewej - Włodzimierz Galin ps. Pirat, obok Alina Janowska ps. Setka, pozostałe osoby obecnie nierozpoznane. Łódź została zbudowana przez 19-letniego wówczas Włodzimierza na przystani "u Kurkego" i nazywała się Wave Scraper. Pływanie po Wiśle było w tym okresie zabronione przez Niemców, ale na Włodku nie robiło to większego wrażenia. Cała historia opisana jest w biografii p. Aliny Janowskiej "Jam jest Alina" - rozdział "Miłość". Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła córka p. Włodzimierza Galina, p. Ewa Galin.

Fot.  z archiwum rodzinnego  udostępniła córka Powstańca, p. Ewa Galin.

Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła córka Powstańca, p. Ewa Galin.

Nasz newsletter