Włodzimierz Leszek Grandowicz

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1921-09-07
Data śmierci:
2000-07-31
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Wejherowo
Imiona rodziców:
Florian - Janina z domu Stabrowska
Wykształcenie do 1944 r. :
Ukończył szkołę powszechną im. Konarskiego w Poznaniu. Po wysiedleniu przez Niemców z Wielkopolski kontynuował naukę w Warszawie, jako uczeń Prywatnego Gimnazjum i Liceum Męskiego Towarzystwa Wychowawczo-Oświatowego "Przyszłość".
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. 6 Sierpnia 20 m. 45
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Według zapisów PCK ranny 5.08.1944 umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Świętokrzyskiej. 13 sierpnia 1944 wypisany ze szpitala na ul. Świętokrzyskiej, umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Chmielnej 26 [uwaga! tu jako Włodzimierz Grandzicz].
Rodzeństwo walczące w Powstaniu :
Młodszy brat Włodzimierza - Zbigniew również był uczestnikiem Powstania Warszawskiego
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od października 1944 przebywał w Niemczech na robotach przymusowych w obozie pracy w Magdeburgu.
Numer jeniecki:
Nieustalony
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu, 11 maja 1945 przedostał się do Francji, gdzie kontynuował naukę (matura w języku francuskim). Następnie uczył się w Konserwatorium Muzycznym w Roubaix (dep. Nord) we Francji. W 1948 roku powrócił do Polski, do odnalezionej rodziny.
Miejsce śmierci :
Gdynia
Źrodła:
MPW-baza uczestników PW, Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Regina Grandowicz, bratowa. Data śmierci na podstawie kopii aktu zgonu wystawionego przez USC Gdynia - archiwum rodzinne, kopia życiorysu autorstwa W. Grandowicza
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, Warszawa, 1997
Uwagi:
Uwaga! Część zapisów PCK oraz danych w opracowaniach dotyczących Włodzimierza może faktycznie dotyczyć jego młodszego brata Zbigniewa (rocznik 1924), który w czasie wojny i po Powstaniu posługiwał się datą urodzenia starszego o 3 lata Włodzimierza. Według przekazów rodzinnych oraz dokumentów zachowanych w archiwum rodzinnym, a wbrew informacjom podawanym w Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego, to nie Włodzimierz przebywał po Powstaniu w Stalagu XI A Altengrabow (numer jeńca 45212), a młodszy Zbigniew. Dodatkowo nazwisko braci "Grandowicz" w dokumentach oraz publikacjach książkowych było rozmaicie zniekształcane m. in. na Grandzicz, Grendowicz i Grendonicz.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Włodzimierz Leszek Grandowicz w mundurze PSZ. Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Regina Grandowicz, bratowa.

Włodzimierz Leszek Grandowicz w mundurze PSZ. Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Regina Grandowicz, bratowa.

Zdjęcie z roku 1933  - bracia Zbigniew i Włodzimierz z matką Janiną Grandowicz z domu Stabrowską (w jasnych ubraniach). Pierwsza z lewej w ciemnym płaszczu niania chłopców. Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Regina Grandowicz.

Zdjęcie z roku 1933 - bracia Zbigniew i Włodzimierz z matką Janiną Grandowicz z domu Stabrowską (w jasnych ubraniach). Pierwsza z lewej w ciemnym płaszczu niania chłopców. Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Regina Grandowicz.

Nasz newsletter