Pseudonim:
"Buzdygan"
Data urodzenia:
1918-06-24
Data śmierci:
2004-12-18
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Mohylów Podolski
Imiona rodziców:
Jan - Włodzimiera z domu Boszko
Przebieg służby wojskowej:
Od 1 września 1938 roku odbywał czynną służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy przy 71 pułku piechoty w Zambrowie, wchodzącego w skład 18 DP dowodzonej przez ge. Czesława Młot-Fijałkowskiego (podczas wojny dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew")
Udział w kampanii wrześniowej:
Przydzielony do III kompanii CKM brał udział w bitwie 71 pp z niemiecką dywizją pancerną gen. Guderiana - 11 września 1939 r. pod Zambrowem. Dwukrotnie ranny (w bok i prawą rękę) Po leczeniu w szpitalu PCK mieszczącym się przy ul. Warszawskiej w Białymstoku, został przewieziony do Warszawy, gdzie przebywał na dalszym leczeniu w Szpitalu Ujazdowskim (pawilon chirurgiczny, oddział VI B)
Wykształcenie i praca w czasie okupacji:
W latach 1941-1943 uczęszczał na kurs handlowy zorganizowany przez Zakład Przeszkolenia Inwalidów, po kursie pracował jako księgowy w browarze "Haberbusch & Schiele" przy ulicy Grzybowskiej 58
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - ochotnik
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z Warszawy z rannymi
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce pochówku:
Gdańsk
Źródła:
MPW-ankieta, archiwum rodzinne, wspomnienia Włodzimierza Kasko w książce „Szaniec Asklepiosa. Wspomnienia żołnierzy, pielęgniarek i opiekunek społecznych Szpitala Ujazdowskiego 1939-1944”
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Włodzimierz Kasko - zdjęcie z  z czasów gimnazjum. Fot. z archiwum rodzinnego Marii Latacz.

Włodzimierz Kasko - zdjęcie z z czasów gimnazjum. Fot. z archiwum rodzinnego Marii Latacz.

Włodzimierz Kasko - fotografia powojenna. Z archiwum rodzinnego Marii Latacz.

Włodzimierz Kasko - fotografia powojenna. Z archiwum rodzinnego Marii Latacz.

Nasz newsletter