Włodzimierz Stanisław Markowski

Pseudonim:
"Rybka"
Data urodzenia:
1922-12-26
Data śmierci:
2009-05-28
Funkcja:
krótkofalowiec, Konstruktor radiostacji "Burza"
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Wacława z domu Gerhard
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność). Do konspiracji wprowadzony przez majora Stanisława Marcina Noworolskiego, ps. Zwora, który był jednym z oficerów Dowództwa Wojsk Łączności KG AK.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - radiostacja „Burza”; następnie w batalionie „Kiliński”. Gdy 2 sierpnia 1944 r. podjęto decyzję o budowie nowego nadajnika, urządzenie skonstruował Włodzimierz Markowski "Rybka”. Radiostację zamontowano w zdobytym przez Powstańców gmachu Poczty Głównej przy pl. Napoleona Pierwsze komunikaty popłynęły z niej 4 sierpnia nad ranem. Operatorem technicznym, redaktorem programów i spikerem w jednej osobie był Włodzimierz Markowski.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ (pl. Napoleona - Poczta Główna) - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) i Tworki, powrócił do domu w rodzinnym Grodzisku, gdzie nadal stacjonowali Niemcy.
Losy po wojnie:
Po wojnie uczestniczył w rajdach motocyklowych, które stały się jego wielką pasją. Wielokrotnie zwyciężał w największych imprezach sportowych, zdobywając tytuły Mistrza Polski. Uczestnik Rajdu Samochodowego Monte Carlo w 1968 roku, ale również narciarz i tenisista. Skonstruował pierwszy w Polsce antyradar, który wykorzystywał ścigając się na rajdach przełajowych w swoim Fiacie 125. Odznaczony przez Polski Związek Łowiecki. Mieszkaniec Podkowy Leśnej i Grodziska Mazowieckiego.
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci:
Grodzisk Mazowiecki
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec Bolesław Dionizy Markowski był założycielem Grodziskich Zakładów Przemysłowych. Był absolwentem Politechniki Lwowskiej, brał udział w I wojnie światowej, a po wojnie przez 15 lat kierował Radiostacją Transatlantycką znajdującą się w Grodzisku Mazowieckim na ul. Szkolnej. W 1935 roku założył w Grodzisku Mazowieckim spółkę „Bemar”. Ponad stu pracowników produkowało tam przyrządy pomiarowe. Od 1933 r. zakłady te produkowały wyłącznie dla wojska elektronikę, a zwłaszcza radiostacje polowe. Do wybuchu II wojny światowej wykonano tam około tysiąca radiostacji.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, "Kronika Warszawy" nr 2 (141)/2009, s. 94-96: Pro Memoria: zmarli kwiecień-czerwiec 2009
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter