Pseudonim:
"Kundel"
Data urodzenia:
1929-04-02
Data śmierci:
1944-09-08
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 160 Miejsce: 40
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edward - Stefania
Wykształcenie:
Od 1936 r. uczeń Szkoły Powszechnej Nr 80 im. Księcia Józefa Poniatowskiego przy ul. Dobrej 68. Podczas okupacji kontynuował naukę w szkole przy ul. Drewnianej. Siódmą klasę (przerobiony program pierwszej klasy gimnazjum) ukończył w 1943 roku. Od września tego roku rozpoczął naukę w szkole przy ul. Śniadeckich 8, gdzie pod pozorem nauki rzemiosła realizowany był program gimnazjum. Wojtek jest niezwykle uzdolniony plastycznie; wspaniale rysuje, maluje i rzeźbi. Te swoje zdolności wykorzystuje do poprawienia sytuacji materialnej rodziny - rzeźbi zabawki z drewna, które sprzedaje w sklepiku swojej babci mieszczącym się w górnym odcinku Tamki na Powiślu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Harcerz Szarych Szeregów, uczestnik akcji sabotażowych i propagandowych przeprowadzanych w ramach Organizacji Małego Sabotażu "Wawer".
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Dobra 9
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód Śródmieście - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - 2. kompania - pluton 115 - ochotnik, do oddziału przyjęty 1.08.1944 r.
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na barykadzie przy zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Mazowieckiej, trafiony w głowę przez strzelca wyborowego. Pochowany na podwórzu przy ul. Świętokrzyskiej 28.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Budynek Szkoły Powszechnej Nr 80 mieszczącej się przy ul. Dobrej Nr 68 - zdjęcie przedwojenne

Budynek Szkoły Powszechnej Nr 80 mieszczącej się przy ul. Dobrej Nr 68 - zdjęcie przedwojenne

Budynek Szkoły Powszechnej przy ul. Drewnianej 8

Budynek Szkoły Powszechnej przy ul. Drewnianej 8

Nasz newsletter