Pseudonim:
"Kot"
Data urodzenia:
1929-08-13
Data śmierci:
1951-03-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Izydor - Maria z domu Budziszewska
Wykształcenie:
Przed wojną w 1936 roku rozpoczął naukę w szkole powszechnej. Naukę kontynuował w czasie okupacji - do 1941 r. jako uczeń szkoły powszechnej, następnie - od 1942 roku jako uczeń Szkoły Mechaniki Precyzyjnej, mieszczącej się w Warszawie przy ul. Miodowej 3. W 1943 roku z powodu ciężkiej sytuacji materialnej zmuszony porzucić dalszą naukę. Aż do wybuchu Powstania Warszawskiego pracował jako praktykant w warsztatach samochodowych Centralnej Szkoły Pożarniczej w Warszawie przy ul. Słowackiego 52/54.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od września 1943 roku. Harcerz Szarych Szeregów - "Zawisza"
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton ochrony sztabu 200
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow. Skierowany do pracy przymusowej w "Kommando 301/3 XI-A". Oswobodzony przez wojska amerykańskie w dniu 29.04.1945 r.
Numer jeniecki:
45413
Losy po wyzwoleniu:
Po uwolnieniu z obozu lekarze stwierdzili u chłopca gruźlicę płuc, nabytą wskutek bardzo ciężkich warunków w obozie. Został umieszczony w Murnau, w tamtejszym szpitalu dla byłych jeńców wojennych. W szpitalu przebywał do chwili powrotu do kraju, w czerwcu 1946 r. Po powrocie do Polski przebywał na kuracji w domu.
Losy po wojnie:
W maju 1947 roku został członkiem Związku Uczestników Walk o Niepodległość i Demokrację ( później ZBoWiD). Zmarł 2 marca 1951 roku w Otwocku.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. A 19, rząd 8, grób 2.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-teczka, fot. mogiły - archiwum A. Dławichowskiego, zbiory MPW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter