Pseudonim:
"Szofer"
Data urodzenia:
1926-04-03
Data śmierci:
2008-12-20
Funkcja:
strzelec
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Grudziądz
Imiona rodziców:
Karol - Hilda z domu Barber
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - do konspiracji wprowadzony wiosną 1943 r. przez kolegę z kursów gimnazjalnych. Przeszedł wojskowe szkolenie saperskie, które odbywało się w mieszkaniach prywatnych uczestników.
Adres i praca przed Powstaniem:
W 1941r. pracował jako ekspedient w sklepie spożywczym przy ul. Niegolewskiego na Żoliborzu. Mieszkał przy ul. Kochowskiego 3. Po wpadce w oddziale Baszty, w którym był jego brat Andrzej Ross, wyprowadził się i zamieszkał u znajomych (pp. Koniecznych) przy ul. Siennej 17 razem z matką. Ojciec Karol zmarł w 1941r. W latach 1942 do 1944 pracował w firmie transportowej W. Kohnert przy ul. Sienkiewicza 1 w Warszawie.
Okres powstania:
W dniu 4 sierpnia 1944r. wyszedł z ulicy Siennej 17 towarzysząc szefowi "Pasieki" porucznikowi Edwardowi Zurnowi , ps. "Jacek", który tego dnia przyszedł odwiedzić znanych mu gospodarzy lokalu przy ul. Siennej. Został przydzielony do Wojskowej Służby Społecznej. Od 4 do 15 sierpnia 1944 brał udział w patrolach na terenie Śródmieścia Północ. Stacjonowali przy ulicy Świętokrzyskiej 28. Celem patroli było rozeznanie sytuacji wojskowej i podtrzymywanie nastrojów społeczeństwa. Dnia 16 sierpnia 1944 przeszedł do 101 plutonu 2 kompanii Zgrupowania "mjr. Bartkiewicza", której dowódcą został por. Edward Zurn. Od 16 sierpnia brał udział w walkach na ulicy Królewskiej, w "Arbeitsamcie" przy ul. Kredytowej, na ul. Mazowieckiej i Świętokrzyskiej, w "Prudentialu" na Placu Napoleona. 31 sierpnia był na ul. Krochmalnej w grupie idącej na pomoc oddziałom za Starego Miasta.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 2. kompania - pluton 101; ochotnik
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Brat Andrzej był żołnierzem w pułku "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-4. Jego losy nie są znane.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną: matka i członkowie rodziny (pp. Konieczni, pp. Baumannowie) odszukali go i razem wyszli z Warszawy z ludnością cywilną. Nocowali w Opaczu, skąd rano, nie pilnowani przez nikogo, udali się na stację kolejki podmiejskiej i wsiedli do pociągu. Dotarli do Krakowa.
Losy po wojnie:
Dostał się na studia na Politechnice Śląskiej. Do 1970 roku mieszkał w Gliwicach. W 1970 przeniósł się wraz z rodziną do Warszawy.
Miejsce pochówku:
Pochowany na Starych Powązkach w grobie rodzinnym, w kwaterze 331A, szereg 1, grób 11.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter