Wojciech Zygmunt Świątkowski

Pseudonim:
"Korczak"
Data urodzenia:
1922-09-12
Data śmierci:
2021-12-02
Funkcja:
z-ca dowódcy 1. kompanii
Stopień:
sierżant podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Jadwiga z domu Cydzik
Wykształcenie:
W 1931 r. poszedł do szkoły powszechnej, wcześniej uczył się w domu. Uczeń gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. W 1935 r. wstąpił do harcerstwa.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1940 - początkowo w TAP mjr. Jana Włodarkiewicza., następnie: Armia Krajowa - Kedyw KG AK - kompania "Pegaz", od lata 1944 r. - batalion "Parasol" - służba "Moto". Ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty (w stopniu kpr. pchor.) Od 10 maja 1944 r. szef Służby Moto „Parasola”. Brał udział w akcji „Płochocin” (wysadzenie pociągu urlopowego Wehrmachtu) oraz w akcji na Wilhelma Koppego w Krakowie (grupa ubezpieczenia).
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - pluton "Moto". Od 5 sierpnia 1944 w 1 kompanii. Po śmierci „Rafała” od 25 sierpnia 1944 r. zastępca dowódcy 1. kompanii.
Odniesione rany:
Ranny w czasie próby przebicia oddziałów Starówki do Śródmieścia z 30 na 31 sierpnia 1944 r., ewakuowany kanałami trafił do szpitala, gdzie przebywał do końca Powstania.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto -Śródmieście (szpitale)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec w Stalagu IV B/H Zeithain (obóz szpitalny - oddział Stalagu IV-B Mühlberg)
Numer jeniecki:
299959
Losy po wojnie:
Po powrocie do Polski podjął studia na Wydziale Architektury Uniwersytetu Warszawskiego. Aresztowany w styczniu 1949 r. i skazany na 15 lat więzienia. Zwolniony w lutym 1955 r. Po wyjściu z więzienia ukończył studia i pracował jako architekt. Wieloletni współpracownik Bohdana Pniewskiego. Współautor wielu warszawskich budynków, gmachów i osiedli, oraz obiektów w całej Polsce. Współzałożyciel pierwszej w Polsce spółdzielni prywatnych pracowni architektonicznych APA w Warszawie. Wieloletni profesor w Żeńskiej Szkole Architektury im. Stanisława Jastrzębskiego na ul. Przyrynek w Warszawie. Autor projektów: usytuowania pomnika Armii Krajowej przed Sejmem w Warszawie, Pomnika Janka Rodowicza "Anody" na warszawskim Ursynowie, Kwatery Parasola na Cm. Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Członek Kapituły Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody" ustanowionej w 2011 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Odznaczenia:
Kawaler Orderu Virtuti Militari. Odznaczony Krzyżem Zasługi z Mieczami i wieloma innymi orderami wojskowymi i odznaczeniami państwowymi.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Fot. MPW-zbiory: MPW-IK/1012. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013. Informacja o śmierci pochodzi od przyjaciela, ppłk. Zbigniewa Rylskiego.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wojciech Zygmunt Świątkowski ps."Korczak". Zdjęcie prezentowane w 2004 roku na  wystawie plenerowej "Alejami z paradą mieli iść… " w Al. Ujazdowskich ukazującej portrety ponad 80 powstańców i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanych przez władze komunistyczne w latach 1945-1956. Tytuł nawiązywał do wiersza Józefa Szczepańskiego, żołnierza batalionu "Parasol, który napisał podczas Powstania Warszawskiego. "Alejami z paradą będziem szli defiladą/W wolną Polskę, co wstała z naszej krwi". Organizatorem wystawy było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wojciech Zygmunt Świątkowski ps."Korczak". Zdjęcie prezentowane w 2004 roku na wystawie plenerowej "Alejami z paradą mieli iść… " w Al. Ujazdowskich ukazującej portrety ponad 80 powstańców i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanych przez władze komunistyczne w latach 1945-1956. Tytuł nawiązywał do wiersza Józefa Szczepańskiego, żołnierza batalionu "Parasol, który napisał podczas Powstania Warszawskiego. "Alejami z paradą będziem szli defiladą/W wolną Polskę, co wstała z naszej krwi". Organizatorem wystawy było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wojciech Świątkowski "Korczak". Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1012

Wojciech Świątkowski "Korczak". Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1012

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter