Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1913-08-31
Data śmierci:
1994-02-23
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Grzegorz - Emilia Bzowska
Wykształcenie:
Szkołę średnią (Gimnazjum XX Marianów na Bielanach pod Warszawą) ukończył w 1931, studiował w latach 1932-1939 prawo oraz romanistykę (Wydział Prawa i Wydział Humanistyczny) na Uniwersytecie Warszawskim; na paryskiej Sorbonie w latach 1938-1939. W 1938 r. wyjechał do Paryża na roczne stypendium Instytutu Francuskiego, gdzie zawarł znajomość m.in. z Janem Brzękowskim, a dzięki niemu z poetami francuskiej Awangardy (znaczący wpływ na twórczość poety wywarły przede wszystkim kontakty z Paulem Éluardem, Julesem Superviellem). W 1939 r. wyjechał do Włoch, a stamtąd do ówczesnej Jugosławii, gdzie zastał go wybuch drugiej wojny światowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - brak informacji na temat przydziału
Oddział:
Armia Krajowa - brak informacji na temat przydziału
Losy po wojnie:
Poeta, krytyk literacki, tłumacz. Współpracował z licznymi pismami - m.in. pracował w redakcji "Rzeczpospolitej", następnie w tygodniku "Odrodzenie" i miesięczniku "Twórczość". Popularyzator poezji w Polskim Radiu. Od 1956 r. twórca adaptacji teatru Telewizji. Kierownik literacki Teatru Muzycznego w Słupsku. W latach 1966-72 był członkiem polskiego PEN Clubu.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter