Zbigniew Tadeusz Gadomski

Pseudonim:
"Markiz"
Data urodzenia:
1930-10-30
Data śmierci:
2024-03-13
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
120121
Miejsce urodzenia:
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Tadeusz - Halina z domu Zbierzchowska
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - kompania sztabowa, ochotnik, dołączył 1.08.1944
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego starsza siostra Anna Gadomska ps. Czołg była łączniczką i sanitariuszką na terenie Śródmieścia Południowego. Brat przyrodni Jerzy Kazimierz Hermanowski ps. Góral (rocznik 1919), walczył na Czerniakowie i w Lasach Chojnowskich.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel
Numer jeniecki:
223369
Losy po wojnie:
Wyemigrował do USA.
Miejsce śmierci:
USA
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym. Uroczystość w Warszawie planowana w terminie późniejszym (w VIII 2024)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci przekazał Dział Kombatanta MPW (05/2024)
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter