Pseudonim:
"Jakubiak"
Data urodzenia:
1919-04-30
Data śmierci:
1992-04-30
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Mińsk Litewski
Imiona rodziców:
Gwidon - Otylia z domu Baranowska
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Żona Zbigniewa - Barbara Januszkiewicz z domu Marczyńska pełniła służbę w tym samym oddziale
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
102929
Losy po wyzwoleniu:
W ciężkim stanie został zabrany przez do Szwecji przez Szwedzki Czerwony Krzyż i po wojnie pozostał w Szwecji na stałe. Do kraju nie mógł powrócić, ponieważ jego brat był cichociemnym, zrzucony w Kieleckiem, po wojnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Anglii, odbywał wyrok w więzieniu we Wronkach.
Miejsce śmierci:
Sztokholm
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-kontakt: informacje na temat matki przekazała p. Małgorzata Grajewska, bratanica, fotografia z Powstania Warszawskiego, przedstawiająca żołnierzy batalionu Chrobry I we wrześniu 1944 roku na ul. Chmielnej - ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/5747. Stoją od lewej: pchor. Zbigniew Januszkiewicz,[nieczytelne] 2. sanitariuszka Baśka Januszkiewicz, Jerzy Piszczek"Jeż".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego, przedstawiająca żołnierzy batalionu Chrobry I we wrześniu 1944 roku na ul. Chmielnej. Stoją od lewej: pchor. Zbigniew Januszkiewicz,[nieczytelne] 2. sanitariuszka Baśka Januszkiewicz, Jerzy Piszczek"Jeż".   Fot.  ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/5747

Fotografia z Powstania Warszawskiego, przedstawiająca żołnierzy batalionu Chrobry I we wrześniu 1944 roku na ul. Chmielnej. Stoją od lewej: pchor. Zbigniew Januszkiewicz,[nieczytelne] 2. sanitariuszka Baśka Januszkiewicz, Jerzy Piszczek"Jeż". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/5747

Nasz newsletter