Pseudonim:
"Rudy"
Data urodzenia:
1908-11-12
Data śmierci:
1984-02-05
Funkcja:
PSW
Stopień:
podporucznik czasu wojny
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Konstanty - Waleria z domu Łuczak
Działalność do 1939 r.:
W okresie międzywojennym był znanym dziennikarzem i poetą. Pracował w Instytucie Morskim w Gdańsku.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Uczestnik wojny obronnej, we wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej, przewieziony do łagru Tetkino pod Kurskiem; w związku z wymianą jeńców przeniesiony do Lublina, skąd udało mu się uciec w 1940 r.
Pseudonimy:
"Rawicz", "Rudy"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 - jego pierwszy przydział nie jest znany. W 1943 jako kurier odbył misję do Jugosławii. Przydział w lipcu 1944 - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy).
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Stacja nadawczo-odbiorcza Armii Krajowej "Błyskawica" - Prasowy Sprawozdawca Wojenny (PSW)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe. W dniach Powstania ogłosił na antenie "Błyskawicy" kilka swoich wierszy, z których najsłynniejszy "Żądamy amunicji" wygłoszony został 24.08.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki:
224988
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu pozostał na Zachodzie, w 1952 wyemigrował do Australii. Żonaty z Marjorie Jasinski, zmarł bezdzietnie w 1984 roku.
Miejsce śmierci:
Bermagui, Australia
Miejsce pochówku:
Sydney, Rookwood Catholic Cementery, Monumental Lawn Grave - A- grób 977
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter