Zbigniew Antoni Liszewski

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1927-06-13
Data śmierci:
1944-08-15
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 211 Miejsce: 41
stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Maria z domu Mrozik
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. ul. Inflancka 1 m. 56
Oddział :
Armia Krajowa - zgrupowanie "Paweł" - batalion NOW-AK "Antoni" - 2. kompania "Anna" - I pluton, od 7.08.1944 - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Anna"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Starszy o rok brat Zbigniewa, Ryszard Liszewski, także był żołnierzem kompanii "Anna'. Poległ we wrześniu 1944 roku na terenie Śródmieścia.
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Po powrocie z Woli około 14-15 sierpnia 1944 roku Zbigniew odwiedził dom rodzinny na ul. Inflanckiej, gdzie został razem z ojcem Stefanem Liszewskim wypędzony przez Niemców z domu i rozstrzelany wraz z nim w egzekucji na Stawkach.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Matka Ryszarda i Zbigniewa, Maria Liszewska (ur. 1903), ranna w nogę na skutek pocisku została po upadku Powstania wywieziona na roboty do Niemiec. Wyzwolona przez Armię Czerwoną powróciła do kraju i podjęła pracę, jednak z czasem, ze względu na zły stan zdrowia utrzymywała się jedynie ze skromnej renty ZUS otrzymywanej po poległym w Powstaniu mężu. Obu synów straciła w Powstaniu Warszawskim.
Źródła:
Zweryfikowany w poczet żołnierzy kompanii "Anna" przez Środowisko B. Żołnierzy Batalionów Gustaw i Harnaś ŚZŻAK w 2020 r. Ilustracje: Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

<a href =  ryszard-liszewski,27693.html> Ryszard, </a> Barbara i Zbigniew Liszewscy. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ryszard, Barbara i Zbigniew Liszewscy. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zbigniew Antoni Liszewski (1927-1944). Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zbigniew Antoni Liszewski (1927-1944). Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podanie wdowy, Marii Liszewskiej, matki obu poległych żołnierzy o pomoc do Urzędu ds. Kombatantów. Ze zbiorów  p. Jana Zagórskiego

Podanie wdowy, Marii Liszewskiej, matki obu poległych żołnierzy o pomoc do Urzędu ds. Kombatantów. Ze zbiorów p. Jana Zagórskiego

Nasz newsletter