Zbigniew Kazimierz Pawlak

Pseudonim:
"Łódzki"
Data urodzenia:
1922-02-01
Data śmierci:
1996-04-14
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Kazimierz - Lucyna z domu Mieszczyńska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczył się Prywatnej Męskiej Szkoły Powszechnej im. Bolesława Prusa, później w Gimnazjum Męskiego Zgromadzenia Kupców , a następnie uczęszczał do Państwowej Szkoły Techniczno-Przemysłowej, przy ulicy Żeromskiego w Łodzi, gdzie ukończył trzy klasy gimnazjum mechanicznego.
Nazwisko konspiracyjne:
Zbigniew Piotrowski ur. 1.02.1919 r. w Wilnie
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto - przydział nieznany.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Wilcza 78 m. 7
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - kompania techniczno-warsztatowa - pluton por. "Zawiszy" - ochotnik, odcięty od macierzystej jednostki dołączył do oddziału 1.08.1944 r.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe. Uczestniczył w obronie barykady przy skrzyżowaniu ul. Wilczej i Emilii Plater, w obronie Politechniki Warszawskiej, w walkach na terenie Zakładu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Hożej.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - wywieziony na roboty do Niemiec.
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju rozpoczął pracę w charakterze kreślarza w Urzędzie Telefonów Miejskich w Łodzi, w którym pracował do końca 1945 r. W latach 1946-1948 był kierownikiem produkcji w fabryce Wstążek i Tasiem. W latach 1949-1950 pracował w Północno-Łódzkich Zakładach Pasmanteryjnych na stanowisku kierownika d/s remontów i inwestycji, następnie został przeniesiony do Ministerstwa Przemysłu Lekkiego w Warszawie, gdzie w Departamencie Produkcji i Techniki pracował do końca 1951 roku. Przeniesiony służbowo do organizowanego Centralnego Zarządu Remontu Maszyn w Łodzi - późniejsze Zjednoczenie Przemysłu Artykułów Technicznych i Galanteryjnych, w którym pracował do emerytury jako naczelnik Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. W trakcie pracy zawodowej skończył Technikum, gdzie zdał maturę, a następnie prawo na Uniwersytecie Łódzkim.
Życie prywatne:
26 grudnia 1943 r. w Kościele św. Barbary w Warszawie zawarł związek małżeński z Janiną Szerszeń. Po ślubie mieszkali w mieszkaniu jej matki przy ulicy Wilczej 78. W 1946 r. urodziła im się córka - Małgorzata Maria, a następnie w 1952 r. druga córka - Hanna Elżbieta. Małżonkowie nosili nazwisko Piotrowski do roku 1946, przywrócenie nazwiska Pawlak nastąpiło we wrześniu 1946 r. decyzją Starostwa Grodzkiego.
Odznaczenia:
Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi; Medal 30-lecia Polski Ludowej
Miejsce śmierci:
Łódź
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter