Powrót do biogramów

Zbigniew
Specylak-Skrzypecki

Pseudonim
"Tur"
Data urodzenia
1912-10-13
Data śmierci
1978-04-27
Stopień
dowódca batalionu
Stopień
kapitan służby stałej artylerii - cichociemny
Miejsce urodzenia
Lwów
Imiona rodziców
Marian - Józefa z domu Lisiecka
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.
W latach 30. był oficerem 3. Pułku Artylerii Lekkiej w Zamościu.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.
We wrześniu 1939 r. dowódca baterii w 54. dyonie artylerii lekkiej, ranny podczas obrony Lwowa.
Pseudonimy
"Tur 2", "Tur"
Udział w konspiracji - służba w Armii Polskiej na Wschodzie
W konspiracji od jesieni 1939 r., po wyleczeniu z ran działał w Związku Walki Zbrojnej we Lwowie, aresztowany 24.03.1940 r. przez NKWD i wywieziony do łagru na Ziemi Franciszka Józefa. Po ogłoszeniu amnestii, w 1941 trafił do Armii gen. Władysława Andersa, z którą opuścił Związek Sowiecki. Na Bliskim Wschodzie był oficerem zwiadu w 7. pułku artylerii ciężkiej w składzie 7. Dywizji Piechoty. We Włoszech zgłosił akces do walki w okupowanym kraju. Przeszkolony w dywersji, zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej 14.02.1944. Przerzucony do kraju w nocy 30/31.07.1944 w ramach operacji lotniczej "Jacek 1", zrzut przyjęła placówka odbiorcza "Solnica", położona 7 km na południe od Grodziska Mazowieckiego. Skoczkowie przybyli do lokalu kontaktowego na parę godzin przed wybuchem Powstania.
Oddział
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - zgrupowanie "Sławbor" - ochotnik, następnie zgrupowanie "Kryska" - I Odcinek - batalion "Tur" (19.08.1944) - dowódca odcinka (batalionu), zastępca dowódcy zgrupowania.
Odniesione rany
Ciężko ranny 11.09.1944 r. na ul. Solec 1, ponownie ranny podczas przeprawy na Saską Kępę, gdy nadmiernie obciążony ponton został ostrzelany przez Niemców i podziurawiony przylgnął do przęsła wysadzonego Mostu Poniatowskiego. Dopiero po dwóch dniach z praskiego brzegu przyszła pomoc. Kpt. "Tur" trafił do szpitala, gdzie przeszedł m.in. trepanację czaszki.
Szlak bojowy
Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - ewakuowany za Wisłę.
Odznaczenia
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
Losy po wojnie
W 1949 r. aresztowany pod zarzutem organizowania nielegalnych przerzutów przez granicę. Po zwolnieniu osiedlił się z żoną we Wrocławiu, gdzie ukończył studia inżynierskie i pracował w przedsiębiorstwach państwowych m.in. w Elektromontażu.
Miejsce śmierci
Wrocław
Źródła
J.Tucholski: Cichociemni, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa, 1988, S.Fojcik "Hel": Żołnierze AK "Kryska"; Warszawa, Związek Powstańców Warszawskich. Zarząd Główny. Środowisko "Kryska", Warszawa, 1994
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram