Pseudonim:
"Zbyszek"
Data urodzenia:
1912-02-22
Data śmierci:
1945-03-13
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Wiktor - Elfryda z domu Binek
Wykształcenie do 1939 r.:
Absolwent łódzkiego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego. Po maturze w 1933 roku, rozpoczął studia prawnicze w Wilnie. Po małżeństwie z Julią Rau przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim.
Udział w konspiracji 1939-1944:
KON - Konfederacja Organizacji Niepodległościowych. Do jego obowiązków należało sporządzanie tygodniowego przeglądu prasy konspiracyjnej, niezależnie od jej orientacji.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Komenda Placu - kwatermistrzostwo
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Po trzech tygodniach, razem z grupą warszawskich powstańców, został wywieziony do obozu w Neuengamme (ok. 30 km na południe od Hamburga). W połowie listopada przewiezieni zostali do Georgsheu i dalej do Surich. W połowie lutego 1945 więźniowie zostali przeniesieni do Sassendorf, 8 km od Soest.
Miejsce śmierci:
Zmarł z wycieńczenia w Sassendorf.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego Suplement, Warszawa, 2009
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter