Powrót do biogramów

Zbigniew Marek
Wolak

Pseudonim
"Szczupak"
Data urodzenia
1926-06-11
Data śmierci
2008-05-15
Stopień
dowódca sekcji

Archiwum historii Mówionej

Stopień
starszy strzelec
Miejsce urodzenia
Brześć
Imiona rodziców
Mieczysław - Antonina z domu Peter
Pseudonimy
"Szczupak", "R-5"
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od października 1942, w batalionie "Odwet II", w sekcji "R". Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej (1944) został sekcyjnym "R". Przydział w lipcu 1944 - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II") - 1. kompania.
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Franciszkańska 10 m.1
Oddział
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II") - 1. kompania, następnie - I Obwód Śródmieście - 3. batalion pancerny "Golski" - 4. kompania "Odwet". 9 września, bez zgody dowódcy przeszedł na Górny Czerniaków ze swoją sekcją i został przyjęty do batalionu "Czata 49" w zgrupowaniu "Radosław".
Szlak bojowy
Kolonia Staszica - Pole Mokotowskie - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków. 1.08.1944 r. brał udział w ataku na willę przy ul. Sędziowskiej. Po przejściu do Śródmieścia Południe uczestniczył w walkach o Politechnikę oraz pełnił służbę na placówkach przy ul. Noakowskiego. Od 9.09.1944 r. uczestniczył w walkach "Czaty 49" na Górnym Czerniakowie (Czerniakowska - Okrąg - Ludna - Wilanowska).
Rodzeństwo walczące w Powstaniu
Jego brat Tadeusz walczył w batalionie "Czata 49".
Losy po Powstaniu
23.09.1944 r. wzięty do niewoli na statku "Bajka". Wyprowadzony przez Powiśle, Sródmieście na Wolę, do kościoła św. Wojciecha, skąd trafił do obozu przejściowego dla AK w Skierniewicach, następnie jeniec Stalagu X B Sandbostel i Arbeitskommando Westertimke.
Numer jeniecki
221531
Losy po wojnie
Od lipca 1945 r. żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Andersa - Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii Przeciwlotniczej. Jako plutonowy podchorąży służył w 8. Pułku Artylerii Ciężkiej we Włoszech i w Anglii. Do kraju powrócił w 1948. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i uzyskał tytuł doktora. Pracował w Instytucie Urbanistyki i Architektury w Warszawie na stanowisku docenta. Jako ekspert i dyrektor projektów pomocy technicznej pracował z ramienia ONZ w Indonezji, Gwinei, Kenii, Tunisie i Algierii w latach 1962-68 i 1979-87. Autor kościołów w Tarnowie, Wołyńcach i w Warszawie (kościół św. Benona). W 1982 otrzymał nagrodę im. św. Brata Alberta w dziedzinie Architektury Sakralnej. Autor projektów Sztandaru Batalionu "Odwet" i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, odznaki ŚZŻAK oraz Medalu 50-lecia Armii Krajowej.
Miejsce śmierci
Warszawa
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram