Pseudonim:
"Józef"
Data urodzenia:
1913-10-11
Data śmierci:
2010-11-28
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Skalmierzyce
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj - Organizacja Ziem Zachodnich "Ojczyzna" ("Omega") - działał w Sekcji Zachodniej Departamentu Informacji i Prasy Okręgu Śląskiego
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj. Około 20 sierpnia 1944 wygłosił przez radio "Apel Powstańczej Warszawy do Polaków Ziem Zachodnich".
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziony do obozu pracy w Spellen nad Renem. Uciekł i do końca wojny działał w podziemiu.
Losy po wojnie:
Po wojnie związał się z środowiskiem PAX-u Bolesława Piaseckiego. W 1948 r. został aresztowany przez UB. Dwa lata siedział w lochach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. W 1950 r. sąd komunistyczny skazał go na 15 lat więzienia. Przebywał najpierw w osławionym więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, później we Wronkach. O łaskę dla niego zabiegali m.in. biskup katowicki Herbert Bednorz, pisarz Gustaw Morcinek i szef PAX-u Bolesław Piasecki. Został wypuszczony pod koniec 1951 r. Po odzyskaniu wolności osiadł z żoną, Różą, (podczas okupacji jego łączniczka "Iza") w Opolu. Pisarz, poeta, prezes Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gościu Niedzielnym", "Tygodniku Warszawskim", "Odrze", "Kierunkach". Przed śmiercią wydał niewielki tomik wspomnień pt. "Pielgrzymowanie nasze niepojęte". Nagrodzony tytułem Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Otrzymał też pierwszy w historii Uniwersytetu Opolskiego tytuł honorowego profesora
Miejsce śmierci:
Opole
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter