Pseudonim:
"Kruk"
Data urodzenia:
1923-11-14
Data śmierci:
1993-06-17
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Tadeusz - Stefania
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego z Skierniewicach, następnie umieszczony w Stalagu X B Sandbostelnr jeńca 221992. W początku 1945 roku przeniesiony do obozu w Hamburgu, a w kwietniu 1945 przeniesiony do obozu Wittbeck, wyzwolony przez wojska brytyjskie wiosną 1945 r. Po wyzwoleniu wcielony do kompani wartowniczej w okręgu Hussum.
Losy po wojnie:
W październiku 1945 powrócił do kraju i podjął studia na Wydziale Lekarskim w Łodzi. Po ukończeniu studiów w 1950 roku pracował w Klinice Neurologii w Łodzi oraz w Skierniewicach (od 1954 r.) Od 1968 r pracował na stanowisku kierownika Poradni Neurologicznej w Skierniewicach.
Źródła:
PCK, archiwum rodzinne
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, oprac. Tomasz Łabuszewski, red. Andrzej Krzysztof Kunert (red. nacz.) Warszawa: ARS Print Production, 1997
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdzisław Błażejewski "Kruk" (1923-1993). Fot. z archiwum rodzinnego Iwony Błażejewskiej - Burskiej

Zdzisław Błażejewski "Kruk" (1923-1993). Fot. z archiwum rodzinnego Iwony Błażejewskiej - Burskiej

Zdzisław Błażejewski. Fot. z archiwum rodzinnego Iwony Błażejewskiej - Burskiej

Zdzisław Błażejewski. Fot. z archiwum rodzinnego Iwony Błażejewskiej - Burskiej

Nasz newsletter