Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1908-06-29
Data śmierci:
1948-09-25
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Sławuta pow. Zasław na Wołyniu
Imiona rodziców:
Remigiusz - Helena z d. Plewako
Wykształcenie:
Naukę rozpoczął w Warszawie. W 1928 zdał maturę w Gimnazjum Towarzystwa Szkół Pracy w Wieleniu nad Notecią. Studiował prawo na UJ, następnie ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Cieszynie. Wypadek z bronią pokrzyżował jego plany kariery wojskowej. Rozpoczął więc studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego i w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, którą ukończył w 1933 roku.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. zgłosił się ochotniczo do obrony Warszawy. Z wojskiem dotarł aż do Pińska na Polesiu.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Odniesione rany:
Ranny podczas Powstania
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121) uciekł z kolumny i wrócił do Poznania.
Losy po wojnie:
W 1945 r. pracował w Szamotułach, a następnie w poznańskiej delegaturze Biura Rewindykacji i Odszkodowań Wojennych, zaś od stycznia 1946 r. w berlińskiej placówce Biura. Aresztowany 08.12.1947 i oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz wywiadu angielskiego. WSR w Warszawie 4.081948 r. skazał go na karę śmierci, NSW 14.09.1948 r. wyrok ten utrzymał w mocy. Stracony 25.09.1948.
Miejsce śmierci:
Warszawa. Więzienie mokotowskie
Poszukiwania:
Jan Wawszczyk - Archiwum 21 Warszawskiej Drużyny Harcerzy poszukuje kontaktu z rodziną Zdzisława Eichlera
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter