Zdzisław Tadeusz Kalinowski

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1924-09-16
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 42 Miejsce: 36
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Paulina z domu Molak
Adres przed Powstaniem:
Warszawie ul. Okopowa 4
Praca przed Powstaniem:
robotnik
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Miejsce pobytu w czasie Powstania Warszawskiego:
Stare Miasto
Okoliczności śmierci:
Poległ w sierpniu 1944 roku.
Miejsce pochówku:
Wg danych PCK : pochowany na przejściu przy ul. Kilińskiego 1. Był ubrany w spodnie wojskowe, khaki lub granatowe-sukienne, kąpielówki wełniane, pod spodem satynowe. Koszula jasna , wełniany niebieski sweter golf, marynarka brązowa. Miał przy sobie kartę tożsamości, przepustkę, portfel, medalik, obrazek, fotografie. Rzeczy zostały odebrane przez matkę z depozytu PCK . Po ekshumacji w dniu 13.07.1945 zwłoki przeniesiono do Ogrodu Krasińskich w Warszawie grób 2, nr znaczka PCK 9727, protokół z ekshumacji nr 608/Su. Po ekshumacji wtórnej w dn. 06.05.1947r. pochowany na Cmentarzu Powstańców Warszawa-Wola, nr znaczka PCK 17759
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego w domu przy ul. Okopowej 4 przebywała jedynie młodsza siostra Zdzisława - Alina Kalinowska, która dowiedziała się od brata o zbliżającym się Powstaniu i wyszła ze szpitala gruźliczego przy ul Płockiej. W pierwszych dniach Powstania opuściła dom razem z innymi mieszkańcami. Matka Paulina Kalinowska pozostała przez całe Powstanie na Mokotowie. Zdzisław Kalinowski brał udział w walkach, był ciężko ranny w brzuch. Pozostawiony przez kolegów na Starówce.
Źródła:
PCK kartoteka
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdzisław Tadeusz Kalinowski, kwiecień 1944 r. Fot. archiwum rodzinne

Zdzisław Tadeusz Kalinowski, kwiecień 1944 r. Fot. archiwum rodzinne

Rewers zdjęcia, widoczna data 2 IV 1944. Fot. archiwum rodzinne.

Rewers zdjęcia, widoczna data 2 IV 1944. Fot. archiwum rodzinne.

Zdzisław Kalinowski stojący pośrodku, obok niego - druga od lewej, rodzona siostra Alina Kalinowska. Fot. archiwum rodzinne.

Zdzisław Kalinowski stojący pośrodku, obok niego - druga od lewej, rodzona siostra Alina Kalinowska. Fot. archiwum rodzinne.

Nasz newsletter