Zdzisław Stanisław Mossakowski

Pseudonim:
"Tomek"
Data urodzenia:
1922-12-07
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Ciechanów
Imiona rodziców:
Franciszek - Marianna z domu Włodkowska
Wykształcenie:
Po ukończeniu 6 klas szkoły powszechnej, w roku 1935 zdał egzamin wstępny do Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. W roku szkolnym 1938/39 otrzymał małą maturę i zdał egzamin do I klasy licealnej w/w Gimnazjum. Naukę przerwał mu wybuch wojny
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1940 roku został wraz z całą rodziną wysiedlony z Ciechanowa na teren Generalnej Guberni i czasowo zamieszkał z rodzicami we wsi Kawęczyn, gmina Doleck, powiat skierniewicki. Było to miejsce wyznaczone przez władze, które przyjmowały wysiedleńców z terenów uważanych przez Niemców jako Reich. Do końca 1942 roku przebywał z rodzicami w Kawęczynie i tam prawdopodobnie rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1943 roku wyjechał do Warszawy, bo na wsi groziło mu aresztowanie. Rozpoczął pracę w firmie M. Domecki Baustofflager der Luftwaffe Warszawa Raków. Była to firma w służbie niemieckiej, ale całkowicie opanowana przez Polaków, uprawiających szeroką działalność sabotażową i dywersyjną. Jako robotnik Zdzisław Mossakowski, miał dostęp do wszelkich materiałów, maszyn i sprzętu. Należał do AK i nosił pseudonim "Tomek".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - przydział nieznany
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w połowie września 1944 r. na Górnym Czerniakowie.
Źródła:
B. Umińska, "Karty z dziejów Ciechanowa 1939-1945", Ciechanów 2009, s.91-92
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter