Pseudonim:
"Kaukaz"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
-
Funkcja:
lekarz
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - do oddziału dołączył w Lasach Chojnowskich
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po wojnie:
Przez 18 lat pracował w sowieckich łagrach.
Informacje dodatkowe:
Gruzin, który został wcielony do Armii Czerwonej, dostał się do niewoli niemieckiej i razem z grupą innych gruzińskich jeńców pracował w Szpitalu Ujazdowskim.
Uwagi:
Spotykane także zapisy nazwiska: Zylfigar Kerimov oraz Zefiron Kerimov. Wymieniany we wspomnieniach żołnierzy „Baszty” dla Archiwum Historii Mówionej - w relacji p. Piotra Łubieńskiego (Gruzin (...) Lekarz radziecki, oficer, który się dostał do niewoli, z której uciekł i wędrował przez Polskę.) oraz relacji sanitariuszki Haliny Wołłowicz (uwaga! tu jako dr Jefrimow ps. "Kaukaz"). Z relacji żołnierzy Baszty wynika, że odznaleziony po latach w Gruzji Kermow miał odmówić przyjęcia odznaczenia WKP, z obawy przed represjami ze strony władz ZSRR.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter