Pseudonim:
"Renifer"
Data urodzenia:
1929-12-31
Data śmierci:
1987-06-10
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Poznań
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 12.07.1942 r. harcerz "Zawiszy" w Szarych Szeregach. Przysięgę złożył 11 listopada tego roku. Uczestniczył w szkoleniu wojskowym i akcjach "Małego Sabotażu"
Oddział:
Szare Szeregi - "Zawisza", następnie Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 1. kompania kpt. "Bradla" (Kazimierz Leski)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - kanały - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe. Od początku sierpnia 1944 r. przenosił meldunki pomiędzy Śródmieściem a Starym Miastem, korzystając z dróg "łączności specjalnej" (kanały). Po upadku Starego Miasta, we wrześniu przydzielony jako łącznik do kompanii kpt. "Bradla" walczącej w rejonie: pl. Trzech Krzyży - YMCA - Sejm - Frascatti - Al. Na Skarpie.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
W 1946 r. przez "zieloną granicę" uciekł do Szwecji. Aktywny członek Związku Polaków w Szwecji i tamtejszego ZHP. Po kilku latach wyjechał do Kanady, gdzie nadal działał w organizacjach polonijnych. Przez 10 lat pracował w hucie aluminium, a od 1975 r. pracował w firmie zarządzającej domami mieszkalnymi. W wolnych chwilach nadal działał na rzecz popularyzacji historii harcerstwa, choć w 1969 r., z powodów "różnic zdań na sprawy wychowawcze i szkoleniowe" oficjalnie wystąpił ze Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju. Działał w Kole Przyjaciół Harcerstwa w Vancouver, w marcu 1981 r. został członkiem honorowym Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego w Tarnowie. Oprócz licznych wystaw i publikacji dziełem jego życia był "Biuletyn. Archiwum Prasy Skautowo-Harcerskiej" wydawany przez 14 lat. Było to bogato ilustrowane pismo ukazujące ogromny dorobek piśmienniczy harcerstwa światowego i krajowego od zarania po najświeższe informacje. Rok przed śmiercią wydał opracowanie "Czasopisma harcerskie na świecie od 1939 roku".
Miejsce śmierci:
Vancouver BC, Kanada
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter