Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1928-06-23
Data śmierci:
2011-03-03
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Józef - Eleonora z domu Wierzejska
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział IV (Kwatermistrzowski) - I batalion transportowy
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagów 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), XI B Fallingbostel, VI J Dorsten, Bergen Belsen
Numer jeniecki:
141199
Losy po wojnie:
Po wojnie wyjechał do Australii. Był jednym z pierwszych członków Sodalicji Mariańskiej reaktywowanej w Melbourne przez ojca Stanisława Skudrzyka SJ w 1950 roku. W 1953 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po nowicjacie i studiach filozoficznych kontynuował naukę w Kolegium św. Ignacego w Riverview (dzielnica Sydney). Studia teologiczne ukończył w Dublinie i tam 31 lipca 1964 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1965 roku wyjechał na misję do Zambii, gdzie był proboszczem w Kasisi, Matero i Katondwe.
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Zmarł na atak serca w Chula House w Lusace 3 marca 2011 roku
Miejsce pochówku :
Pochowany jest na Cmentarzu w Kasisi w Zambii
Informacje doatkowe :
Jego ojciec pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Matka, wywodząca się ze szlacheckiego rodu, pochodziła z Polesia. W dniu wybuchu wojny miał jedenaście lat. W czasie okupacji uczęszczał na tajne komplety. Po wyzwoleniu wyemigrował na antypody, podpisując z australijskimi władzami kontrakt zobowiązujący go do dwuletniej narzuconej mu pracy, aby pokryć koszta emigracyjne. Do Melbourne przybył 6 czerwca 1949 roku. W pierwszym roku wraz ze spotkanymi na statku przyjaciółmi czyścił broń w magazynach wojskowych niedaleko Albury w Nowej Południowej Walii, a w drugim zakładał telefoniczne linie w centralnych dzielnicach Melbourne. Po odbyciu kontraktu zamieszkał w Richmond i pracując w wytwórni mebli, uzupełniał swoją edukację.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. MPW-kontakt. Fot. materiały prasowe, baza straty.pl - dane Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu
Publikacje :
W. Słowik SJ, Śp. Ojciec Zenon Piłsyk SJ, „Tygodnik Polski” 11/2011, s. 1-2. Fot. materiały prasowe
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

 Grób o. Zenona Piłsyka w Kasisi. Fot. materiały prasowe

Grób o. Zenona Piłsyka w Kasisi. Fot. materiały prasowe

Nasz newsletter