Pseudonim:
"Zen"
Data urodzenia:
1926-01-14
Data śmierci:
2022-01-16
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Paweł - Klementyna
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - I pluton
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - I pluton
Odniesione rany:
Ciężko ranny 18 sierpnia 1944 - wyłączony z dalszych działań
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Ranny - wyszedł z miasta
Losy po wojnie:
Od 1968 roku mieszkał w USA. We wrześniu 1968 roku dotarł drogą morską na pokładzie MS Stefan Batory do Nowego Jorku, a kilka miesięcy później zamieszkał w Hamtramck - polskiej enklawie w Detroit. Planował wrócić do Polski po kilku miesiącach pracy jako elektryk (jego celem było zarobienie pieniędzy na sztuczną nerkę dla chorej żony przebywającej w Polsce), ale śmierć żony Barbary w 1969 roku sprawiła, że Hamtramck stał się jego domem. W sierpniu 1971 sprowadził do USA z Polski swe osierocone przez matkę córki, w 1975 roku wszyscy otrzymali obywatelstwo amerykańskie. Do emerytury w 1989 r. pracował jako elektryk w Chrysler Corporation. Należał do Koła Weteranów AK w Detroit i jako działacz polonijny organizował comiesięczne msze za Polskę w różnych kościołach Detroit Metropolitan Area. Przez wiele lat pełnił także funkcję prezesa The Polish People’s Home Association in Windsor. Przez ponad 30 lat wydawał "Biuletyn Informacyjny AK".
Miejsce śmierci:
Detroit, USA
Miejsce pochówku :
Cmentarz "Resurrection Cemetery" w stanie Michigan (Resurrection Cemetery, 18201 Clinton River Rd., Clinton Township 48038)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci podał serwis polonijny "Powiem Polsce" - powiempolsce.pl
Literatura :
Lea Wojciechowski, A Story about a Polish Immigrant, Polish Weekly, 17.04. 2017, Obituary for Zenon Ignacy Stepien, Polish Weekly, 18.01. 2022
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter