Zenon Bolesław Wiktorczyk

Pseudonim:
"Wik"
Data urodzenia:
1918-08-17
Data śmierci:
1997-03-27
Funkcja:
dowódca kompanii
Stopień:
podporucznik - porucznik (2.10.1944)
Numer legitymacji AK:
116205 oraz 11751
Miejsce urodzenia:
Stanisławów
Imiona rodziców:
Tadeusz - Zofia z domu Polak
Udział w wojnie obronnej 1939:
Uczestnik działań wojennych - brak bliższych informacji na temat przydziału.
Pseudonimy:
"Wik", "Wiktor"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Hoża 23
Oddział:
Armia Krajowa - "Oddział II Georga" IV Kompania - dowódca. Od 18.08.1944 - batalion "Bełt" - 8. kompania - dowódca. 9 września w batalionie "Bełt" nastąpiła reorganizacja: słabą liczebnie 1. kompanię (dawna 6.) por. "Skiby" połączono z 3. kompanią (dawna 8) ppor. "Wika", który został zastępcą por. "Skiby", nadal dowodząc swoimi plutonami.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Warszawski Korpus Armii Krajowej:
8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf i Oflagu X-C Lübeck. W 1945 w Lubece wraz z kolegami założył teatr rewiowy.
Numer jeniecki:
102575
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przez rok pozostawał na Zachodzie. W 1946 r. powrócił do kraju i zamieszkał w Katowicach. Był dziennikarzem, pisał recenzje teatralne, występował w audycjach radiowych. Od 1949 r. ponownie mieszkał i działał w Warszawie. W 1954 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas studiów związał się z Polskim Radiem, które przyniosło mu wielką popularność. W latach 1950-68 kierował Redakcją Humoru i Satyry, a w latach 1973-83 Redakcją Rozrywki. Był autorem licznych słuchowisk, audycji satyrycznych i programów estradowych. Szczególnie upamiętnił się jako współtwórca, autor tekstów, reżyser, konferansjer i jeden z wykonawców "Podwieczorku przy mikrofonie", programu nadawanego nieprzerwanie przez 31 lat (w latach 1958-89). Założył, działający w latach 1954-63, Kabaret "Szpak". W 1956 r. otworzył Teatr "Buffo", którego był pierwszym dyrektorem. W latach 60. okazjonalnie występował także w kabarecie Edwarda Dziewońskiego "Dudek". Przez wiele lat był przewodniczącym Sekcji Estrady ZASP-u, a od 1996 r. jego Członkiem Zasłużonym. W filmie polskim zagrał tylko raz - w komedii Stanisława Barei "Miś" (1980); wcielił się w rolę Ministra Władka Złotnickiego. Wypowiadana przez niego kwestia: "Wszystkie Ryśki to porządne chłopy" jest do dziś jednym z kultowych cytatów filmowych.
Odznaczenia:
Krzyż Zasługi z Mieczami (rozkaz nr 29 z 15.09.1944), Krzyż Walecznych (Rozkaz Nr. 38 Komendanta Okręgu Warszawskiego AK), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1996).
Awanse:
Awansowany do stopnia porucznika - Rozkaz Nr. 38 Komendanta Okręgu Warszawskiego AK.
Miejsce śmierci:
Warszawa, pochowany na Starych Powązkach - kwatera 29-IV-3
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. zdjęcie mogiły autorstwa p. Mateusza Opasińskiego, zdjęcia portretowe ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zenon Wiktorczyk . Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga -  ze zbiorów NAC, sygn. 42-L-605-2 [ www.audiovis.nac.gov.pl ]

Zenon Wiktorczyk . Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga - ze zbiorów NAC, sygn. 42-L-605-2 [ www.audiovis.nac.gov.pl ]

Zenon Wiktorczyk . Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga - ze zbiorów NAC [www.audiovis.nac.gov.pl ]

Zenon Wiktorczyk . Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga - ze zbiorów NAC [www.audiovis.nac.gov.pl ]

Mogiła na Starych Powązkach. Fot. Mateusz Opasiński, źródło: Wikipedia

Mogiła na Starych Powązkach. Fot. Mateusz Opasiński, źródło: Wikipedia

Nasz newsletter