Pseudonim:
"Monika"
Data urodzenia:
1905-05-14
Data śmierci:
1993-09-18
Funkcja:
-
Imiona rodziców:
Mieczysław - Hanna z domu Miłkowska
Nazwisko panieńskie:
Zofia Pojawska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) - Wydział Wywiadu Ofensywnego "Stragan" - Referat "Zachód" ("Lombard") - Tereny Rzeszy
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 4. kompania "Watra"
Szlak bojowy:
Wola
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Ojciec Mieczysław Pojawski ps. "Ryszard" (Delagatura Rządu) - zmarł w wyniku odniesionych ran 17.09.1944 r.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Córka poległego w Powstaniu inż. Mieczysława Pojawskiego ps. "Ryszard" z Delegatury Rządu (1881-1944), inżyniera wodociągów i kanalizacji m. st. Warszawy i Hanna Pojawskiej z domu Miłkowskiej, wnuczka Zygmunta Miłkowskiego (pseudonim literacki Teodor Tomasz Jeż). Brat Zofii - Jan Zygmunt Pojawski, plutonowy w 2 Pułku Ułanów, zginął we wrześniu 1939 r. pod Zambrowem. Zofia Kijkowska z racji zajmowanego stanowiska w Oddziale II KG AK posiadała dużą wiedzę na temat łączności, lokali konspiracyjnych archiwum Oddz.II, co było niezwykle ważne w pracy operacyjnej, także jako członka "Żegoty". Po wpadce w Gołąbkach w marcu 1944 roku wraz z dwoma synami (7 i 10 lat) musiała się ukrywać, zaś jej mąż, Gabriel Kijkowski, zmarł w efekcie brutalności Gestapo, najprawdopodobniej na atak serca. Zofia Kijkowska w czasie wojny posługiwała się fałszywym nazwiskiem "Dąbrowska" oraz "Kamińska"
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne syna, p. Jacka Kijkowskiego
Publikacje:
"Wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej", oprac. Władysława Bułhaka, IPN, Warszawa 2008; str. 72-74
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter