Powrót do biogramów

Zofia
Kochańska

Pseudonim
"Maria Springer"
Data urodzenia
1918-08-25
Data śmierci
1999-07-07
Stopień
-
Miejsce urodzenia
Berlin
Imiona rodziców
Bolesław - Gertruda z domu Skibicka
Nazwisko panieńskie
Zofia Rapp
Nazwisko konspiracyjne
Marie Springer
Udział w konspiracji 1939-1944
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) - Wydział Wywiadu Ofensywnego "Stragan" - Referat "Zachód" ("Lombard") - Tereny Rzeszy. Jako wywiadowczyni, doskonale władająca językiem niemieckim, działała na trasie Warszawa-Berlin-Hamburg-Heidelberg-Hanower-Ludwigshafen-Saarbücken. Zaopatrzona w świetnie podrobione niemieckie dokumenty, wykonane w pracowni legalizacyjnej por. "Agatona", podróżowała po Rzeszy jako Marie Springer, zdobywając cenne informacje, m.in. plany fabryki akumulatorów dla łodzi podwodnych w Hamburgu, dzięki czemu RAF mógł dokonać precyzyjnego nalotu. Podczas kolejnego wyjazdu udało się jej ustalić miejsce pobytu pancernika "Tirpitz", ukrywającego się w jednym z norweskich fiordów. Od marca 1943 r. żona por. Jana Kochańskiego "Maćka", cichociemnego, oficera Oddziału II KG AK w Warszawie, w związku z zagrożeniem aresztowaniem przeniesionego w czerwcu tego roku do Oddziału II Obszaru AK Lwów. Aresztowana wraz z mężem 1 listopada 1943 r. we Lwowie przy ul. Kleparowskiej 8 - była wówczas w ósmym miesiącu ciąży. Umieszczona w więziennej izolatce zaczęła symulować bóle porodowe, w związku z czym przeniesiono ją do strzeżonej kliniki, z której w nocy uciekła - dzięki pomocy osób zaangażowanych w tę akcję: Michaliny Wieszeniewskiej "Ciotki Antosi", sędziego Tadeusza Semadeniego i por. "Agatona". Wyjechała do Warszawy, 4 stycznia 1944 r. urodziła syna Macieja. W tym czasie jej mąż więziony był na Pawiaku, z którego wyprowadzono go 16 lutego na egzekucję (prawdopodobnie rozstrzelany w ruinach getta). Zaopatrzona w nowe dokumenty, nadal poszukiwana przez Gestapo, do wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkała w Warszawie z synkiem, często zmieniając mieszkania, które "zdobywała" dzięki pomocy "Cioci Antosi".
Oddział
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - brak informacji na temat przydziału
Losy po Powstaniu
Wyszła z Warszawy 4 października 1944 r. z chorym synkiem. Trafiła do szpitala, z którego w obawie przed aresztowaniem wkrótce uciekła.
Losy po wojnie
W 1946 r. w Gdańsku poznała kpt. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, u którego siostry, Danuty Rylskiej-Piątkowej w 1944 r. ukrywała się z synkiem, po ucieczce ze Lwowa. Dwa lata później pobrali się i zamieszkali w Poznaniu. W 1963 r. przeprowadzili się do Radości pod Warszawą. Zofia prowadziła warsztat rzemieślniczy w Warszawskiej Spółdzielni "Reflex".
Odznaczenia
Warszawski Krzyż Powstańczy
Nazwisko po mężu
Zofia Ścibor-Rylska
Miejsce śmierci
Warszawa
Miejsce pochówku
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki) - kw. 178 A, rząd 2, miejsce 26-29 (grób rodziny Ścibor-Rylskich i Starzeńskich). Pochowana wraz z mężem, gen. Zbigniewem Ścibor-Rylskim ps. "Motyl"
Źródła
MPW-baza uczestników, nekrolog w prasie (1999). Fot. portretowa MPW-zbiory: MPW-IK/1111
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram