Pseudonim:
"Zofia"
Data urodzenia:
1919-03-27
Data śmierci:
1999-12-12
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wacław - Cecylia z domu Daab
Nazwisko panieńskie:
Zofia Dyszkiewicz
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - 4. Rejon - XII zgrupowanie im. Łukasińskiego (batalion "Łukasiński") - 3. kompania "Wkra"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - 3. kompania "Wkra"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej brat Tadeusz Dyszkiewicz ps. "Wir" walczył z zgrupowaniu "Żbik" na Żoliborzu.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), skąd uciekła do Kalwarii w pobliżu Krakowa.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ul. Młynarskiej 54/56/58, Aleja 12, rząd 1, miejsce 36
Informacje dodatkowe:
Łączniczka i sanitariuszka, w konspiracji od jesieni 1942 roku zaprzysiężona w AK i przydzielona do 3. kompanii „Wkra" Batalionu im. Łukasińskiego. Była łączniczką między kompanią a plutonami. W okresie Powstania od 1.08.1944 r. była także sanitariuszką, walczyła na Starówce na odcinkach barykada Leszno - Tłomackie oraz Bank Polski. Po upadku Starówki przeszła kanałami do Śródmieścia i brała udział w dalszych walkach na odcinkach: ul. Złota, Chmielna, ul. Widok, aż do kapitulacji.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW.Fot. Medycy Powstania , www.polskie-cmentarze.com
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zofia Krzykowska ps. "Zofia", "Siostra Zofia" (1919-1999). Fot. <i>Medycy Powstania </i>

Zofia Krzykowska ps. "Zofia", "Siostra Zofia" (1919-1999). Fot. Medycy Powstania

Cmentarz  Ewangelicko-Augsburski przy ul. Młynarskiej  54/56/58,  Aleja 12, rząd 1, miejsce 36, fot. <i>  www.polskie-cmentarze.com</i>

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ul. Młynarskiej 54/56/58, Aleja 12, rząd 1, miejsce 36, fot. www.polskie-cmentarze.com

Nasz newsletter