Pseudonim:
"Żaneta"
Data urodzenia:
1920-03-14
Data śmierci:
2014-06-01
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kielce
Imiona rodziców:
Andrzej - Weronika z domu Szrek
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Czackiego 19 m.1
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód Śródmieście - VIII zgrupowanie "Krybar" - 3. kompania por. "Lewara" - ochotniczka
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ciężko ranna 5.09.1944 r. w gmachu PKO przy ul. Jasnej - raniona w nogi, klatkę piersiowa, głowę i oczy, w wyniku czego bezpowrotnie straciła wzrok.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - XI A Gross Lübars (podobóz Stalagu XI A Altengrabow). W grudniu 1944 r. przewieziono ją w transporcie wraz z innymi kobietami-jeńcami AK do Stalagu VI C w Oberlangen. Po wyzwoleniu obozu przez żołnierzy Dywizji Pancernej gen. Maczka rozpoczęła walkę o odzyskanie wzroku. Znalazła się w Szkocji, w Edynburgu w szpitalu im. I. J. Paderewskiego, gdzie po operacji odzyskała częściowo wzrok w prawym oku (około 3% widzenia). W szpitalu poznała swojego przyszłego męża - skrzypka Włodzimierza Bregułę.
Numer jeniecki:
46982
Losy po wojnie:
W 1947 roku powróciła do kraju. Aktorka i poetka. Patronka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej. Członek Związku Artystów Scen Polskich, Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz brytyjskiego Stowarzyszenia Kobiet i Mężczyzn Ociemniałych w Służbie Wojskowej. St. Dunstan’s.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Nazwisko po mężu:
Zofia Książek-Bregułowa
Miejsce pochówku :
Katowice, cmentarz katolicki przy ulicy Francuskiej
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter