Pseudonim:
"Malina"
Data urodzenia:
1919-06-17
Data śmierci:
1977-09-01
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Nazwisko panieńskie:
Płoska
Praca do 1939 r.:
W latach 30. pracowała jako jako referentka prasowa w Ministerstwie Opieki Społecznej w Warszawie.
Nazwisko konspiracyjne:
Sankowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942, pomagała swojemu mężowi Kazimierzowi; przepisywała jego raporty i meldunki dla Kierownictwa Walki Podziemnej oraz BiP KG AK. Formalnie zaprzysiężona dopiero w 1944 z przydziałem służbowym: Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy).
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa Al. Jerozolimskie 4
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Placówka Informacyjno-Radiowa "Rafał", równocześnie współredagowała "Wiadomości Powstańcze. Dodatek do Biuletynu Informacyjnego dla Śródmieścia-Północ”.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej mąż Kazimierz był szefem stacji BIP KG AK "Rafał".
Odniesione rany:
Ranna w czasie bombardowania, przez kilka dni przebywała w szpitalu polowym.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracowała w Centralnym Urzędzie Planowania. Aresztowana 4 lata po mężu, w roku 1949. Zanim trafiła do więzienia miesiącami zabiegała o uwolnienie męża. Po trzech latach śledztwa została skazana za działalność w okupacyjnym Kierownictwie Walki Podziemnej, w komórce "Magiel”. Więziona w latach 1949-1955 w więzieniach: na Mokotowie, w Inowrocławiu, w Fordonie koło Bydgoszczy. Po wyjściu na wolność przez wiele lat chorowała.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter