Uczennica Gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny, w czasie okupacji była drużynową 25. Żeńskiej Drużyny Harcerstwa Polskiego imienia Oleńki Małkowskiej
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Wydział V (Łączności) - batalion łączności
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym, kwatera 65, rząd 5, miejsce 12-13. W tym samym grobie pochowany jest jej ojciec Michał Ratyński i jego siostra Stefania Korwin-Szymanowska, mąż Zofii Bolesław Haft Szatyński "Olgierd". Jest to również miejsce symbolicznego upamiętnienia siostry Zofii - Hanny Ratyńskiej ps. Wacława, która poległa w kanałach na Mokotowie 27 września 1944 r.
Informacje dodatkowe:
* Według relacji dla Archiwum Historii Mówionej w czasie Powstania Warszawskiego dostała przydział do składnicy „S” w Alejach Jerozolimskich 17. Jej komendantką była Elżbieta Ostrowska.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne Joanny Kurelli, informację o śmierci przekazała p. Joanna Kurella
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.