Pseudonim:
"Ster"
Data urodzenia:
1928-12-20
Data śmierci:
1944-08-05
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 137 Miejsce: 55
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Feliks - Julia z domu Paliwoda
Wykształcenie do 1944 roku:
We wrześniu 1935 roku rozpoczęła naukę w I Oddziale Szkoły Powszechnej nr 100 w Warszawie przy ul. Leszno 109. W 1939 roku wstąpiła do ZHP - 100 WŻDH, prowadzonej przez drużynową Janinę Górnicką ps. Barbara (1911-1987). W czasie okupacji kontynuowała naukę w szkole powszechnej, a następnie od jesieni 1942 w II Miejskim Gimnazjum Żeńskim im. Jana Kochanowskiego przy ul. Rozbrat 26, w ramach tajnych kompletów. Oficjalnie był to Dwuletni Kurs Przygotowawczy do Szkół Zawodowych, gdzie młodzież uczyła się korespondencji i rachunkowości.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Żytnia 29 A m. 11
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu AK - Szpital św. Łazarza ul. Leszno 127.
Dzielnica:
Wola
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowana przez Niemców w grupie 1200 chorych, rannych i personelu medycznego po zajęciu Szpitala św. Łazarza - rozstrzelana na dziedzińcu szpitala.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starsza siostra Zofii - Alina Barbara Riedel po wojnie Okońska ps. Lena II dołączyła na Woli 2 sierpnia 1944 roku do batalionu "Parasol". W Powstaniu brał również udział i poległ cioteczny brat dziewcząt - ppor. Janusz Wojtasiewicz "Warda" (1924-1944), żołnierz Batalionu "Zośka".
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach - Kwatera: B 26-1-4
"Jaka była?":
Ze wspomnień Aliny Okońskiej o siostrze, jaka była: “Jasna blondynka o szarych oczach, ładnym spojrzeniu, z warkoczami , które upinała wokół głowy w tzw. koronę. Inteligentna, wnikliwa, bardzo obowiązkowa, bardzo zdolna, wydaje mi się, ze mimo wesołego usposobienia była jakaś zrównoważona wewnętrznie i nad wiek dojrzała. Miała zdolności do gotowania, zadatki na dobrą gospodynię i rozumnego człowieka. (…) Pielęgniarka z powołania, z duszy, z charakteru – zazdrościła mi czepków i fartucha (byłam wtedy w szkole pielęgniarskiej), toteż po cichu przede mną wzięła na Powstanie mój fartuch i w nim zginęła…”
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Ojciec Aliny, Czesława i Zofii - Feliks Riedel był z zawodu śpiewakiem i muzykiem Teatru Wielkiego Opery Warszawskiej. Matka – Julia Riedel była pielęgniarką, jako pracownik PCK uczestniczyła w III Powstaniu Śląskim. Obydwoje byli czynnie zaangażowani w AK. Brat Czesław ps. Jastrząb, ur. 20.07.1926 roku, w czasie okupacji niemieckiej uczęszczał do Gimnazjum Mechanicznego im. M. Konarskiego w Warszawie, od 1941 roku działał w Szarych Szeregach i „nowych Grupach Szturmowych” (w harcerstwo zaangażowany od 1938 roku, harcerz 107 WDH przy szkole powszechnej nr 100 w Warszawie, ul. Leszno 109), przysięgę składał w obecności Zygmunta Kaczyńskiego ps. Wesoły. Przeszedł szkolenie dywersyjne, wojskowe oraz podstawowe wyszkolenie strzeleckie. Ukończył tajną podchorążówkę. Pełnił funkcję dowódcy sekcji w bat. szkoleniowych. W Powstaniu przypisywany do IV Obwodu „Ochota” jako rzekomy uczestnik bitwy pod Pęcicami, jednak według życiorysu spisanego przez Czesława Riedla w 1971 roku oraz zaświadczenia hm. Stefana Mirowskiego “Prawdzica” w połowie maja 1944 roku na skutek dekonspiracji Czesław wyjechał w Warszawy i w czerwcu 1944 roku wstąpił do Oddziału Partyzanckiego AK „Spaleni” na terenie powiatu jędrzejowskiego dowodzonego przez ppor. rez. Stefana Rajskiego „Zrywa” (Wykaz żołnierzy oddziału „Spalonych”, podkomendnych „Zrywa” i „Tygrysa”, uzupełnienie 1984r., wymieniany jest: „Jastrząb” - st. strz. Czesław Riedel - amunicyjny karabinu maszynowego). W marcu 1945 roku powrócił do Warszawy. Według wspomnień Aliny Okońskiej matka ich - Julia Riedel od początku 1944 roku była zaangażowana w konspirację, a o godz. 14:30 dnia 1 sierpnia została powiadomiona przez łącznika o rozpoczęciu Powstania i wyznaczonej zbiórce. Jej punktem do stawienia się na godzinę ”W" był rejon ul. Bema, gdzie po zdobyciu gmachu Powstańcy mieli zająć stanowiska. Niestety wobec niepowodzenia i pozostania budynku w rękach Niemców, Julia Riedel po kilku dniach tułaczki powróciła do domu, gdzie 4 i 5 dnia Powstania po raz ostatni widziała się przelotnie z córkami. Po zajęciu dzielnicy przez nieprzyjaciela i zdobyciu ul. Okopowej 8.08.1944 r. została skierowana z ludnością cywilną do obozów na terenie Niemiec. Do Warszawy już nie powróciła, zginęła w lutym 1945 roku w komorze gazowej w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Feliks Riedel (ur. 1890) zginął 27.12.1944 roku w KL Neuengamme (miejsce śmierci KZ-Außenlager Alt Garge/ KL Neuengamme).
Źródła :
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, dane z Księgi Pochowań Cmentarza Komunalnego Powązki Wojskowe. Fot. udostępnione przez p. Agnieszkę Nagalską z domu Riedel, archiwum rodzinne. Alina Barbara Okońska z domu Riedel: "Życiorys - wspomnienie o siostrze mojej Zofii Riedel" - maszynopis / wydruk ze skanów, udostępniony przez p. Agnieszkę Nagalską z domu Riedel, archiwum rodzinne, Wspomnienie: "Bohaterskie Dziecko Warszawy - śp. Zofia Riedel 1928-1944"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zofia Riedel (1928-1944). Fot. udostępnione przez p. Agnieszkę Nagalską z domu Riedel,  archiwum rodzinne

Zofia Riedel (1928-1944). Fot. udostępnione przez p. Agnieszkę Nagalską z domu Riedel, archiwum rodzinne

Zdjęcie wykonane w Warszawie podczas okupacji niemieckiej. Od  lewej:  Czesław, Zofia, ojciec <a href =  https://www.1944.pl/ofiary-cywilne/feliks-riedel,57701.html> Feliks</a>  Riedel, <a href =  alina-riedel,37477.html> Alina</a>. Fot. ze zbiorów  rodzinnych, udostępniła p. Agnieszka Nagalska z domu Riedel

Zdjęcie wykonane w Warszawie podczas okupacji niemieckiej. Od lewej: Czesław, Zofia, ojciec Feliks Riedel, Alina. Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Agnieszka Nagalska z domu Riedel

Pierwsza Komunia Święta. Fot. ze zbiorów  rodzinnych, udostępniła p. Agnieszka Nagalska z domu Riedel

Pierwsza Komunia Święta. Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Agnieszka Nagalska z domu Riedel

PCK - kartoteka ogólna

PCK - kartoteka ogólna

Archiwum rodzinne  p. Agnieszki Nagalskiej z domu Riedel

Archiwum rodzinne p. Agnieszki Nagalskiej z domu Riedel

21 stycznia 1947 roku, uroczyste przeniesienie zwłok zamordowanych harcerek Hufca Wola  na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Fot. z archiwum rodzinnego  p. Agnieszki Nagalskiej z domu Riedel, bratanicy Zofii Riedel ps. "Ster"

21 stycznia 1947 roku, uroczyste przeniesienie zwłok zamordowanych harcerek Hufca Wola na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej z domu Riedel, bratanicy Zofii Riedel ps. "Ster"

  Fot. z archiwum rodzinnego  p. Agnieszki Nagalskiej z domu Riedel

Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej z domu Riedel

Nasz newsletter