Pseudonim:
"Teresa"
Data urodzenia:
1925-05-15
Data śmierci:
2012-03-29
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Pseudonimy:
"Teresa", "Urszulanka"
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Stefan - Jadwiga z domu Wocalewska
Oddział:
W czasie Powstania Warszawskiego pełniła służbę w szeregach Wojskowej Służby Kobiet na Powiślu, a następnie w sztabie dowództwa Korpusu AK
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brały udział także jej matka Jadwiga Szletyńska z Wocalewskich i jej starsza o 10 lat siostra Maria Wocalewska. Obie wraz z dwoma innymi instruktorkami harcerskimi - Ireną Riessówną i Marią Burkówną, zginęły w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie pędzone jako "żywe tarcze" przed czołgami atakującymi pozycje powstańcze. Brat Jerzy Szletyński (1927-2015) walczył na Żoliborzu - pluton 227 wystawiony przez "Bojowe Szkoły" Szarych Szeregów ("Szczury Kanałowe"), następnie w batalionie "Wigry"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - Stalag VI C Oberlangen.
Numer jeniecki:
224078
Losy po wyzwoleniu:
Żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Losy po wojnie:
Wieloletni pracownik CPN. Wyróżniona Honorową Odznaką Miasta Łodzi.
Odznaczenia:
Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej oraz Odznaką Pamiątkową „Akcji Burza”.
Nazwisko po mężu:
Rogowska
Miejsce pochówku:
Pochowana w grobowcu rodzinnym na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Córka komendanta Chorągwi Łódzkiej, straconego w Katyniu por. Stefana Szletyńskiego i instruktorki harcerskiej Jadwigi Szletyńskiej.
Źródła:
Nekrolog w prasie - data emisji 03.04.2012 - Dziennik Łódzki
Publikacje:
Bańkowska Felicja, Kabzińska Krystyna: "Dziewczęta ze Stalagu VI C Oberlangen", Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego t VI; Artykuł "Szletyńscy z Łodzi: rodzina, która walczyła o niepodległość" autorstwa Anny Gronczewskiej, w: "Dziennik Łódzki - Historia" 11/2015
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter