Pseudonim:
"Renia"
Data urodzenia:
1925-02-06
Data śmierci:
2025-01-10
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Adolf - Helena z domu Dąbrowska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczęszczała do Gimnazjum Hoffmanowej. Do września 1939 roku ukończyła pierwszą klasę gimnazjalną. W czasie wojny kontynuowała naukę (trzy klasy gimnazjum i pierwszy rok liceum pedagogicznego ukończyła podczas okupacji niemieckiej).
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Jako harcerka opiekowała się w Szpitalu Maltańskim rannymi żołnierzami polskimi z 1939 roku. Do konspiracji została wprowadzona przez nauczycielkę, Halinę Wiśniewską w 1943 roku, razem z Wieńczysławą Piechowską (po wojnie Kurelską) i Wandą Kurelską “Lalą”.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Koszykowa 19 m.47
Oddział:
„Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód „Waligóra” (Wola) Okręgu Warszawskiego AK - Punkt opatrunkowy ul. Wolność 14 (podczas okupacji ul. Zegarmistrzowska), komendantka komendantka ppor. Helena Brzozowska “Ewa”, “Anna”, następnie Szpital Chirurgiczny nr 3 ul. Miodowa 23.
Dzielnica:
Wola - Stare Miasto
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej starsza siostra Jadwiga była sanitariuszką w batalionie "Ruczaj".
Losy po Powstaniu:
Wyjechała z Warszawy z rannymi pacjentami Szpitala Maltańskiego w transporcie do Fabryki „Tudor” w Piastowie pod Warszawą, skąd udało jej się zbiec i przedostać do rodziny w Łowiczu.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, Złoty Medal za Zasługi dla obronności kraju, Odznaka Pamiątkowa Batalionu „Miotła”, Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza".
Nazwisko po mężu:
Brączek
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera "przed 332", rząd 11, grób 1
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Szopińska Zofia, informacje o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW (13.01.2025).
Uwagi:
W większości formularzy, w tym odręcznych wypełnianych przez nią samą figuruje jako „Renia„, jednak w Archiwum Historii Mówionej podała, że przybrała pseudonim ”Rena" na cześć poległego nad Bugiem narzeczonego, Andrzeja Roguskiego, z liter jego imienia utworzyła swój pseudonim.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter