Pseudonim:
"Grażyna"
Data urodzenia:
1926-05-11
Data śmierci:
2021-10-04
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
-
Imiona rodziców:
Józef - Katarzyna z Sobieskich
Udział w konspiracji :
Bataliony Chłopskie - od stycznia 1944 roku. Jej bezpośrednim przełożonym był Stefan Ajnenkiel, dla którego woziła meldunki, broń, prasę i rozkazy.
Oddział:
Uczestniczka Powstania Warszawskiego
Losy po wojnie:
Po wojnie pracowała w Warszawie na Widok 10, w lokalu Zarządu Okręgu Warszawskiego Ligi Morskiej i Kolonialnej prowadzonym przez Stefana Ajnenkiela-Kamińskiego, gdzie Zofia Urbaniak pełniła funkcję Sekretarki Okręgu. 11 listopada 1947 roku wyszła za mąż. Świadkami ślubu byli: Stanisław Kiryluk, pułkownik WP, sekretarz generalny Ligi Morskiej i Witold Zakrzewski, dyrektor departamentu transportu w „Społem”. Przyjęcie dla świadków odbyło się u „Simona i Steckiego”. Ślubu udzielił prezydent miasta i jednocześnie przewodniczący Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy Stanisław Tołwiński (1895-1969) w gmachu BGK, na Nowym Świecie na 6 piętrze.
Nazwisko po mężu :
Zofia Zakrzewska
Odznaczenia:
Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny (2004)
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny w Raszynie
Informacje dodatkowe:
Brat Zofii - Piotr Urbaniak również był uczestnikiem konspiracji i PW, brak bliższych danych. Obecnie w zasobie MPW brak dokumentacji na ten temat
Źródła:
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, decyzja Szefa UdsKiOR z dnia 26.05.2021 roku nr DSE2-K0218-K7457132-5D/21 - uprawnienia kombatanckie z tytułu udziału w organizacji podziemnej do stycznia 1945 i udziału w Powstaniu Warszawskim. MPW-Pokój Kombatanta. Informacje przekazane przez p. Ludwika Zakrzewskiego, syna Zofii Zakrzewskiej w d. Urbaniak. Data śmierci oraz klepsydra przesłane przez p. Ludwika Zakrzewskiego w XI 2021 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zofia Zakrzewska z domu Urbaniak - fotografia portretowa wykonana po wojnie. Z archiwum rodzinnego p. Ludwika Zakrzewskiego, syna.

Zofia Zakrzewska z domu Urbaniak - fotografia portretowa wykonana po wojnie. Z archiwum rodzinnego p. Ludwika Zakrzewskiego, syna.

Zofia Urbaniakówna  w okresie okupacji niemieckiej. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Ludwika Zakrzewskiego

Zofia Urbaniakówna w okresie okupacji niemieckiej. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Ludwika Zakrzewskiego

Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.  Ze zbiorów rodzinnych p. Zofii i Ludwika Zakrzewskich

Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Ze zbiorów rodzinnych p. Zofii i Ludwika Zakrzewskich

Nasz newsletter