Pseudonim:
"Ziuta"
Data urodzenia:
1926-10-03
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Pińsk
Używane pseudonimy:
"Ziuta", "Zulka"
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton zbiorczy WSK (Wojskowa Służba Kobiet)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od 5 października 1944 r. jeniec obozu przejściowego dla AK w Ożarowie, następnie do połowy listopada w Stalagu XI B Fallingbostel, po czym wysłana do obozu koncentracyjnego KL Bergen-Belsen, w którym w kilku barakach utworzono filię Stalagu XI B Fallingbostel. Dnia 22 grudnia przeniesiona z grupą jeńców-kobiet do Stalagu VI C Oberlangen, w którym została wyzwolona 12 kwietnia 1945 r. przez kombinowany patrol rozpoznawczy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Numer jeniecki:
141621
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu pozostała na Zachodzie, wyjechała do Włoch, gdzie wstąpiła do II Korpusu Polskiego, z którym została przeniesiona do Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji pozostała w Anglii, gdzie wyszła za mąż.
Nazwisko po mężu:
Zofia Hałas (Halas)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter