Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1924-11-05
Data śmierci:
2011-08-09
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bronisław - Feliksa z domu Gąsiorowska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Gimnazjum im. Anieli Wareckiej ul. Foksal 18. W latach 1939-1942 kontynuowała naukę w ramach tajnego nauczania, w 1942 r. uzyskała maturę i zdała do Prywatnej Szkoły Zawodowej dr Zaorskiego dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego - czyli na Wydział Lekarski Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Od września 1942 r. do lipca 1944 r. zaliczyła dwa lata studiów medycznych.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Krucza 7.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej).
Dzielnica:
Śródmieście Południe. Jako studentka tajnej medycyny została mianowana sanitariuszką w swojej kamienicy i przyległych domach (ul. Krucza między Wilczą a Piusa XI). W ciągu sierpnia i września 1944 r. udzielała pomocy medycznej w wymienionym rejonie.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną - wywieziona do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). W obozie w udało jej się dostać do grupy osób niezdolnych do pracy, po czym została wywieziona do Krzeszowic koło Krakowa.
Losy po wojnie:
15 lutego 1945 r. powróciła do Warszawy. Natychmiast zapisała się na studia i została przyjęta na III rok Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Absolutoriom uzyskała w 1947 r. Dyplom lekarza otrzymała w Akademii Medycznej w Warszawie 13.03.1950 r., uzyskując w kolejnych latach I i II stopień specjalizacji z neurologii oraz II stopień specjalizacji z neuropatologii. W 1961 r. uzyskała stopień doktora, a w 1970 r. stopień doktora habilitowanego. Pracowała w Akademii Medycznej w Warszawie oraz w Zakładzie Neuropatologii w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN jako organizator i kierownik Pracowni Hodowli Tkanki Nerwowej. Autorka ponad 100 prac i publikacji z zakresu neuropatologii.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter