Pseudonim:
"Zuza"
Data urodzenia:
1925-12-28
Data śmierci:
2011-03-31
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Karol - Maria z domu Melcer
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1942 - VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSK (Wojskowa Służba Kobiet)
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - grupa sapersko-techniczna kpt. "Mechanika" (Michał Bucza)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Zuzanna Stromenger ukończyła szkołę średnią w Warszawie, a następnie uzyskała magisterium z filozofii i doktorat z biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Została specjalistą w zakresie zoologii, hydrologii i etologii. Była autorką kilkunastu książek, autorką i współautorką licznych tłumaczeń. Opublikowała blisko 300 artykułów o charakterze naukowym, popularyzatorskim, dydaktycznym, leksykograficznym i poradniczym. Była redaktorem różnych wydawnictw zbiorowych. Broniła praw zwierząt.
Odznaczenia :
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Grunwaldzka, Medal Zwycięstwa i Wolności, Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt, Odznaka „Zasłużony Popularyzator Wiedzy”, Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, Odznaka „Za zasługi dla województwa warszawskiego”
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskow na Powązkach, kwatera A-37-2/3
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Jej dziadek Henryk Melcer był znanym pianistą i kompozytorem, ojciec Karol Stromenger był muzykiem, krytykiem muzycznym i publicystą i muzykologiem.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, MPW-zbiory P/4585: Wspomnienia Zuzanny Sromenger: "Przebieg Aktywności Konspiracyjnej i Powstańczej", Karta ewidencyjna członka ZBoWiD
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter