Pseudonim:
"Zamoyski"
Data urodzenia:
1913-10-18
Data śmierci:
-
Funkcja:
dowódca kompanii
Stopień:
podporucznik rezerwy broni pancernej
Miejsce urodzenia:
Odessa
Imiona rodziców:
Stanisław - Helena z domu Rutkowska
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.:
W 1937 ukończył Szkołę Podchorążych rezerwy Broni Pancernej w Modlinie, staż odbył w V batalionie pancernym w Krakowie, ćwiczenia w X batalionie pancernym w Łodzi.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. w stopniu sierżanta podchorążego zgłosił się ochotniczo do X batalionu pancernego w Łodzi, gdzie objął funkcję dowódcy uzupełnienia batalionu. Wobec braku broni i umundurowania uzupełnienie zostało rozwiązane. Zgodnie z rozkazem Naczelnego Dowództwa WP udał się na wschód, docierając do Lublina.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od września 1940 - podoficer Związku Walki Zbrojnej. Wiosną 1941 został podporządkowany por. "Golskiemu" (Stefan Golędzinowski) i jesienią tego roku objął dowództwo 1. kompanii 3. batalionu pancernego. Był redaktorem i wydawcą "Towarzysza Pancernego". W 1941 awansowany do stopnia podporucznika. Przydział w lipcu 1944 - Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 3. Rejon "Ratusz" - VI zgrupowanie "Golski" - 1. kompania - dowódca.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - 3. Rejon "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - 1. kompania.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ciężko ranny 1.08.1944 o godz. 17:15 podczas ataku na placówkę Bahnschutzpolizei przy ul. Oczki 5. Przeniesiony do pobliskiego Szpitala Dzieciątka Jezus, w którym przebywał do jego ewakuacji.
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z miasta z rannymi.
Losy po wojnie:
Po wojnie zamieszkał w Gdańsku. W okresie od maja 1946 do kwietnia 1947 więziony. Do 1978 pracował jako inżynier w gdańskich stoczniach.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter