Pseudonim:
"Dezerter"
Data urodzenia:
1912-10-17
Data śmierci:
-
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Lipno
Imiona rodziców :
Gustaw - Karolina z domu Kerntopf
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - zgrupowanie 670 (Praga - Targówek)
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - zgrupowanie 670 (Praga - Targówek) - dowódca drużyny
Szlak bojowy:
Praga
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Siostra Zygmunta, Adela Deske-Gęsicka “Jaga” (1914-1993) oraz jej mąż Stanisław Gęsicki “Józef” (1915-1993) również uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim na terenie Pragi.
Informacje dodatkowe:
Był wyznania ewangelicko-augsburskiego i narodowości niemieckiej, synem niemieckich rodziców, nie znających języka polskiego, mieszkających w Lipnie, prawdopodobnie na Borku (dzielnica Lipna). Wraz z siostrą Adą Deske ukończyli gimnazjum i zrobili polskie matury w duchu polskiego patriotyzmu. Po wkroczeniu Niemców do Lipna w 1939 roku Ada, siostra Zygmunta, została zatrudniona w lipnowskim Arbeitsamcie (Urzędzie Pracy) jako urzędniczka. Uratowała wielu młodych lipnowiaków przed wywózką do Rzeszy wystawiając im fikcyjne zaświadczenia, ryzykując przy tym własne życie. Zygmunt został wcielony do Wehrmachtu i wysłany na front wschodni. Miał kontakty z lipnowskimi przyjaciółmi, którzy byli związani z AK. Kiedy wracał z urlopu w roku 1942/43 został odbity przez odział Armii Krajowej podczas napadu na pociąg i do końca wojny walczył w szeregach AK pod ps. "Dezerter" lub "Mały Dezerter". Po wojnie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa PRL, torturowany i więziony do 1956 roku. Podjął pracę w administracji warszawskiego teatru. Niestety nieznana jest nazwa teatru ani stanowisko, prawdopodobnie był zatrudniony, jako dyrektor do spraw administracyjnych.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, informacje uzupełniające przesłał p. Mirosław Melerski
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter